Kwestionariusz matki lekarki: Krystyna Knypl, Warszawa

k knypl przyszla red naczelnaGdL660

Huragan macierzynstwa 2

Dlaczego wybrałaś medycynę?

Atrakcyjne było pojęcie wolnego zawodu, którym posługiwano się w dawnych latach i pewnie ono zdecydowało, że wybrałam medycynę. Gdy po wielu latach lekarz zamienił się w niewolnika i stał się „świadczeniodawcą”, żywiąc przywiązanie do pojęcia wolnego zawodu skręciłam w boczną uliczkę z napisem „dziennikarstwo medyczne” – i nie żałuję!

  1. W którym roku uzyskałaś dyplom, na jakim wydziale, w jakiej uczelni?

Akademia Medyczna w Warszawie, Wydział Lekarski, rok ukończenia studiów 1968 – obchodzę właśnie 50. rocznicę, czyli mam Złoty Dyplom Lekarza.

  1. Na jakim etapie kariery zawodowej jesteś obecnie – staż? rezydentura? specjalizacja? inne?

Jestem specjalistą chorób wewnętrznych oraz specjalistą hipertensjologiem, mam też dyplom specjalisty European Society of Hypertension oraz doktorat z kardiologii (echokardiografii).

  1. Na jakim etapie macierzyństwa jesteś obecnie?

Jestem mamą Katarzyny, która ma 37 lat oraz babcią Helci (9 lat) i Henia (3 lata).

dziecko stanu wojennego 200

  1. Czy medycyna konkuruje z macierzyństwem? Jeśli tak, to kto wygrywa?

Medycyna nie konkuruje ani nie konkurowała z macierzyństwem. Gdy zostałam matką, zmieniłam pracę z oddziału szpitalnego na przychodnię specjalistyczną, dzięki czemu nie musiałam pełnić 24-godzinnych dyżurów w szpitalu.

Wiele osób może nas zastąpić w medycynie – bez najmniejszej szkody dla pacjentów i matek lekarek, ale nie ma nikogo, kto będzie równie dobry w opiece nad dzieckiem, zwłaszcza do 3-4 lat, jak matka.

  1. Jaki jest twój pomysł na idealne połączenie medycyny i macierzyństwa?

Macierzyństwo zawsze powinno mieć „pierwszeństwo przejazdu” w naszych wyborach i decyzjach.

mieczyslaw knypl ok1982r 200

  1. Czy twój mąż jest także lekarzem?

Mój mąż jest dziennikarzem, z wykształcenia inżynierem. Gdy się poznaliśmy, był moim pacjentem. Wspominając ten czas żartujemy, że naruszyłam art. 14 KEL, który mówi, że „lekarz nie może wykorzystywać swego wpływu na pacjenta w innym celu niż leczniczy” i wywarłam „wpływ inny niż leczniczy”– a może to był wpływ leczniczy? Choroba wrzodowa, z powodu której był hospitalizowany, nie powróciła w ciągu prawie 40 lat.

  1. Czy chciałabyś, aby twoja córka została lekarką?

Moja córka jest księgową i lingwistką, teraz na urlopie wychowawczym. Swego czasu prowadziłyśmy rozmowy o ewentualnym wyborze medycyny, ale najwyraźniej nie wywierałam na nią silnego nacisku, skoro zdecydowała się na inne studia.

K K Knypl z dlugopisami GdL660

  1. Jakie trzy cechy powinna mieć idealna matka lekarka?

Świadomość, że macierzyństwo jest najważniejsze w jej życiu. Umiejętność widzenia długoterminowego w planowaniu życia rodzinnego. Odpowiednią dawkę stanowczości wobec wszystkich „którzy wiedzą lepiej niż matka, jak być matką”.

  1. O czym marzysz najczęściej?

Mam dwa stałe marzenia.

Pierwsze marzenie to podróż dookoła świata, zastanawiam się ciągle nad trasą oraz zdobyciem potrzebnych finansów.

Drugie marzenie jest hm… mocno nietypową wizją: mam elegancki dom nad brzegiem oceanu na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, co rano siadam przy biurku i patrząc w bezkresną przestrzeń za oknem, piszę bestsellerowe powieści. Alternatywna lokalizacja mojej willi z marzeń to Promenade des Anglais w Nicei z widokiem na morze. 

Krystyna Knypl

tografowali Krystyna Knypl i Mieczysław Knypl

GdL 9_2018