Eutanazja niemowląt oraz małych dzieci jest dozwolona w Holandii

Krystyna Knypl

Eutanazja niemowląt oraz małych dzieci jest dozwolona w Holandii od 2004 roku. Jej zagorzałym promotorem jest Eudard Verhagen, absolwent prawa i medycyny, autor wytycznych w kwestii eutanazji nieletnich znanych pod nazwą Protokół z Groningen.

Building University Medical Centre Groningen UMCG.png

Szpital Uniwersytecki w Groningen

Źródło ilustracji https://en.wikipedia.org/wiki/University_Medical_Center_Groningen

W audycji radiowej powiedziano: Nie trzeba dodawać, że Protokół z Groningen jest kontrowersyjny. Nawet w Holandii nie ma on poparcia całej społeczności medycznej. Kilka tygodni temu lekarze z dwunastu krajów wyrazili swoją krytykę w artykule w Child's Nervous System, oficjalnym czasopiśmie Międzynarodowego Towarzystwa Neurochirurgii Dziecięcej. Argumentują oni, że takie kryteria jak "perspektywy na przyszłość" nie są obiektywnymi kryteriami medycznymi. Dr Verhagen nie zgadza się z tymi krytykami, że na przykład dziecko z rozszczepem kręgosłupa powinno być zawsze operowane. W rzeczywistości ma on bardzo silne zdanie na ten temat: "Jeśli lekarz rozpoczyna leczenie, musi istnieć cel. Nie leczy się dla samego leczenia, ale w interesie dziecka. Leczenie bez efektu nie powinno mieć miejsca.

 Opublikowanie Protokołu z Groningen spotkało się z wieloma głosami mocnej krytyki zarówno ze strony lekarzy, jak i wymienionych z rozpoznania osób z rozszczepem kręgosłupa. Na łamach New York Times ( https://archive.ph/20130130140116/www.nytimes.com/2005/03/10/health/10baby.html) wypowiedział się między innymi Douglas J. Sorocco, prawnik z Oklahoma City cierpiący na rozszczep kręgosłupa. "Powiedziałbym, że mam życie warte przeżycia. Moja żona powiedziałaby, że mam życie warte życia. Moja rodzina powiedziałaby, że mam życie warte życia".

"Ludzie z rozszczepem kręgosłupa mają rodziny i wnoszą wkład w swoje społeczności" - powiedział Sorocco, który jest przewodniczącym zarządu Spina Bifida Association of America.

Arthur Caplan, profesor bioetyki na Uniwersytecie Pensylwanii, powiedział, że nie wyobraża sobie, aby takie wytyczne i praktyki stały się normą w Stanach Zjednoczonych. "To nie do zaakceptowania przez naszą kulturę" - powiedział. Lekarze w Holandii zgodzili się tym stanowiskiem. "Takie podejście pasuje do naszej kultury prawnej i społecznej" - napisali - "ale nie jest jasne, w jakim stopniu można by je przenieść do innych krajów".

Promocja eutanazji w Holandii przypomina historię lobotomii - jeden człowiek promuje szkodliwe dla pacjentów rozwiązania i  z trudnych do zrozumienia powodów znajduje zwolenników swoich chorych teorii.

Dr n. med. Krystyna Knypl

GdL 6/2023