Pożary paneli fotowoltaicznych poważnym wyzwaniem dla strażaków, część 5
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: ROOT
- Kategoria: Artykuły redaktor naczelnej
- Opublikowano: niedziela, 09.10.2022, 02:12
- Odsłony: 2115
Krystyna Knypl
Poprzedni odcinek
Pożary paneli słonecznych w Australii
Na australijskiej stronie National Council for Fire and Emergency Services zamieszczono w maju 2019 r. bardzo interesujący artykuł o rosnącym zagrożeniu pożarowym wywołanym przez panele słoneczne, Oto jego streszczenie:
Panele słoneczne, stanowią coraz większe wyzwanie dla służb pożarniczych i ratowniczych. Dla personelu może to być reakcja na pożar paneli słonecznych, reagowanie na szkody spowodowane burzą lub powodzią lub napotkanie nieruchomości, w której zainstalowano wadliwy lub niespełniający norm system solarny. Panele słoneczne stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa personelu ze względu na ich zdolność do przepływu energii elektrycznej nawet po wyłączeniu.
Australijski Clean Energy Regulator (organ regulacyjny ds. czystej energii) ostrzega, że panele słoneczne stanowią poważny problem bezpieczeństwa narodowego.
W najbliższej przyszłości ekipy straży pożarnej i służb ratowniczych będą prawdopodobnie codziennie stykać się z przypadkami uszkodzeń paneli słonecznych, ale bez odpowiednich narzędzi, procedur i szkoleń niebezpieczne scenariusze mogą stać się bardziej powszechne i w coraz większym stopniu zagrażać życiu.
Niepokojące statystyki
W ciągu ostatnich dziesięciu lat panele słoneczne odnotowały w Australii oszałamiający wzrost o 5000%. Około 20% australijskich domów ma teraz dachowe panele słoneczne, a stale rosnąca liczba instalacji komercyjnych, przemysłowych i farm słonecznych sprawiła, że liczba systemów PV w całym kraju przekroczyła dwa miliony.
Biorąc pod uwagę obecną liczbę dwóch milionów krajowych instalacji dachowych, oznacza to potencjalnie 500 000 niebezpiecznych lub niespełniających norm instalacji w całej Australii.
Na stronie PV Magazine czytamy:
Dane dostarczone przez Clean Energy Regulator (CER) pokazują, że więcej niż jeden na cztery australijskie domy ma dachowe moduły słoneczne. Rynek jest na dobrej drodze, aby w 2021 roku przyćmić wszystkie poprzednie rekordy. Jednak to upowszechnienie przyniosło niezamierzone konsekwencje - statystyki Fire and Rescue NSW pokazują, że pożary związane z PV wzrosły pięciokrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat.
https://www.pv-magazine.com/2021/07/02/australias-unsafe-solar-installation-standards-under-fire/
Burze i grad mogą uszkodzić panele słoneczne
Pewnego dnia w Sydney pojawiło się nowe, wcześniej nieprzewidziane ryzyko, gdy uszkodzenie paneli słonecznych przez grad doprowadziło do wtórnego pożaru. Podczas jednej z burz w Sydney mimo, że zasilanie zostało odłączone, powróciły gorące i słoneczne warunki, a trzy dni później uszkodzone panele utworzyły łuk elektryczny i wywołały poważny pożar dachu, który zagroził całej fabryce.
Toksyczny problem
Płonące panele mogą być wysoce toksyczne i niebezpieczne dla ludzi. Ogniwa słoneczne zawierają substancje rakotwórcze: tellurek kadmu i arsenek galu, a także potencjalnie śmiertelny fosfor. Wdychanie tych toksycznych cząsteczek powoduje krzemicę płuc i powinno być traktowane z takimi samymi środkami ostrożności jak azbest. Samodzielny aparat oddechowy (SCBA) powinien być zawsze używany w przypadku zdarzeń związanych z płonącymi panelami słonecznymi.
Samodzielny aparat oddechowy
https://en.wikipedia.org/wiki/Self-contained_breathing_apparatus
Jak można zapobiegać pożarom ?
Kluczową kwestią dla straży pożarnej i służb ratowniczych przy wprowadzaniu nowego produktu jest zapewnienie, że jest on bezpieczny dla ich personelu, społeczności i środowiska. PV Stop, który otrzymał nagrodę FPA Australia's Innovative Product and Technology Award w 2018 roku, został przetestowany przez NSW Environment Protection Agency pod kątem szkodliwych elementów i został uznany za bezpieczny dla środowiska i personelu pracującego w pobliżu paneli słonecznych.
Ponieważ technologia nadal rozwija się w obecnym szybkim tempie, krytyczne jest, aby innowacje w zakresie bezpieczeństwa dotrzymywały kroku, aby zapewnić, że sektor straży pożarnej i służb ratowniczych może utrzymać swoje zobowiązania dotyczące redukcji emisji i ochrony środowiska, bez poświęcania bezpieczeństwa personelu. Działania podczas gradobicia w grudniu 2018 r. w Sydney pokazały, że trzeba zrobić więcej, aby dostosować się do pojawiających się technologii i związanych z nimi zagrożeń.
Pożary paneli słonecznych w Polsce oraz innych krajach Europy
5 sierpnia 2022 pojawiła się informacja na portalu Nowiny24 ( https://www.youtube.com/watch?v=bIkBDeAPOrg ) o pożarze wywołanym przez awarię fotowoltaiki, cyt. "Tak ogromnego pożaru, który dotknął jedno gospodarstwo, już dawno w naszym regionie nie było. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej informuje, że w momencie szczytowym walki z ogniem brało udział 40 zastępów straży, czyli około 155 strażaków z powiatu rzeszowskiego, łańcuckiego, leżajskiego i mieleckiego. Potrzeba było ponad 10 godzin, aby opanować szalejący ogień, a cała akcja ratowniczo-gaśnicza trwała ponad dobę."
Co nas czeka?
Na kanale You Tube #PaneleFotowoltaiczne #fotowoltaika #Panele czytamy:
W 2020 roku w Polsce powstało 200 tys nowych instalacji fotowoltaicznych. W sumie jest ich około 400 tys. 80% z nich jest nowych ale czas robi swoje i zaczną pojawiać się awarie w postaci uszkodzeń łączeń przewodów prądu stałego. Koniecznie trzeba sobie uświadomić jak wielkie jest to ryzyko i od razu reagować na wszelkie dziwne "zachowania" falownika. Instalację fotowoltaiczną mamy na lata. Przewody są poza naszym wzrokiem. Liczenie, że przez 20 lat nie będzie żadnej awarii jest mało rozsądne. Samochody musimy przeglądać co roku i były dopuszczone do ruchu. Życie pokazało, że w samochodzie z czasem psują się hamulce, zawieszenie itp. Przepisami zmuszono nas, dla statystycznego naszego dobra, by co roku, specjalista "rzucił" okiem na nasze auto i zrobił kilka szybkich testów. W przypadku fotowoltaiki nie ma jeszcze takiego prawa. Ale nie oznacza to, że nie powinniśmy sami co 3-5 lat "poprosić" fachowca o przegląd naszej instalacji. Zapewne za 5 lat, gdy te 400 tys instalacji się zestarzeje i zaczną pojawiać się pożary, pilnie zostanie uchwalona ustawa nakazująca nam takie przeglądy."
Gaśnica PVSTOP do gaszenia pożaru panelu słonecznego
Źródło ilustracji https://tiny.pl/w76nn
Podsumowanie
Panele słoneczne są przyczyną kilkuset pożarów rocznie w poszczególnych krajach europejskich. W Niemczech jest to nawet 400, a we Włoszech - gdzie sytuacja prawna jest podobna do polskiej - ponad 700 rocznie - pisze Komputer Świat.
Przyczyną często jest brak wyobraźni - celowe omijanie zabezpieczeń, brak przeglądów technicznych i realizacja "po kosztach". W Polsce nie ma dokładnych i rygorystycznych przepisów regulujących instalację fotowoltaiki, tymczasem coraz więcej firm chce się tym zajmować, mimo że nie mają na ten temat dostatecznej wiedzy.
Dr med. Krystyna Knypl
redaktor naczelna & wydawca
Gazeta dla Lekarzy
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/statut/115-statut
GdL 10/2022