Nowa choroba – internetoza

Internetoza (łac. internetosis, ros. интернетоза, chin. 交往, jap. インターレントザ) jest nową chorobą odkrytą przez dwie dziennikarki medyczne.

KK MM660

Drogi szerzenia

Internetoza szerzy się on-line, przenosząc się z człowieka na człowieka przez internetowe media społecznościowe, których nazwy nie będą ujawnione, bo nie.

Choroba nie przenosi się na zwierzęta. Objawia się przekonaniem cierpiącego na nią osobnika, że lepiej od innych ludzi zna się na wszystkim. Najcięższą postacią jest internetoza medyczna. Cierpiący na nią osobnik w swoim niezłomnym przekonaniu zna się znakomicie na medycynie, a na koronawirusach zna się jak nikt na świecie. Według swojego mniemania przewyższa wiedzą wszystkich lekarzy, niezależnie od ich zawodowego doświadczenia, specjalizacji i tytułów naukowych. Potęgą umysłu dorównują mu jedynie inne osoby cierpiące na internetozę, zwłaszcza gdy są celebrytami, piosenkarzami, windsurferami lub posłami. Ciężkie przypadki internetozy zaobserwowano także w niektórych redakcjach czasopism, a ich nasilenie jest większe w redakcjach zajmujących się medycyną w porównaniu z redakcjami zajmującymi się na przykład sportem. Redaktorzy i redaktorki dotknięci internetozą redakcyjną głoszą, że na każdym zagadnieniu znają się o niebo lepiej niż wszyscy autorzy tekstów razem wzięci, bo „co oni tam wiedzą”.

Zapytany o źródło swojej wiedzy osobnik cierpiący na internetozę odpowiada: „wiem to od koleżanki (kolegi), która mieszka w pewnym mieście oraz smaży bzdury w cieście”.

Objawy

W badaniu podmiotowym osobnika cierpiącego na internetozę lekarze znajdują charakterystyczne objawy, do których należą: patologiczne zadowolenie ze swojej niewiedzy, chorobliwa pewność siebie w komentowaniu zagadnień, o których nie ma się pojęcia, zapał do podważania wiedzy i doświadczenia osób profesjonalnie zajmujących się medycyną.

W badaniach obrazowych centralnego układu nerwowego stwierdza się zanik tkanki mózgowej odpowiedzialnej za dobre maniery, wiedzę i zdrowy rozsądek.

W badaniu krwi stwierdzono podwyższony poziom głupoliny – to nowa albumina odkryta przez naukowców American Center for Human Stupidity Research, jednego z najważniejszych ośrodków naukowych specjalizujących się w badaniach nad internetozą. W rozmazie krwi obwodowej stwierdza się przewagę głupocytów – to nowy rodzaj krwinek białych, których odsetek wzrasta w stanach odporności na wiedzę.

Leczenie internetozy nie jest znane. Podejmowane są próby podawania kroplówek z wiedzą, ale występują objawy odrzucania faktów przez osoby zarażone.

Rokowanie beznadziejne. Największe nadzieje wzbudzają modlitwy do św. Rity oraz św. Tadeusza Judy, patronów spraw beznadziejnych.

Do druku podała
dr Krystyna Knypl
zainspirowana rozmową
z red. Martą Maruszczak

Rys. Janina Białobrzeska-Paluszkiewicz

GdL 6_2020