- Szczegóły
-
Kategoria: Artykuły redaktor naczelnej
-
Opublikowano: piątek, 10.11.2023, 15:46
-
Odsłony: 398
Krystyna Knypl
Motto muzyczne do poruszanego felietonie tematu
https://www.youtube.com/watch?v=MdqcrtmO4k0
Motto muzyczne dla dziewczyn po 40-tce
https://www.youtube.com/
Ciąża geriatryczna zastrzeżona tylko dla kobiet powyżej 35 r.ż Czy jest pojęcie "ciężarnik geriatryczny" w odniesieniu mężczyzn powyżej 35 roku życia?
Jeśli dobrze pamiętam medycynę ukończoną przed 55 laty dziecko jest dziełem dwuosobowym, Czy jest równe spostrzeganie kobiet i mężczyzn polega tylko na stosowaniu feminatywów? Mój tytuł zawodowy na dyplomie brzmi LEKARZ.
Co sądzi na temat określenia ciąża geriatryczna' środowisko ginekologiczno - położnicze? Co sądzą koleżanki lekarki z dodatnim wywiadem w kierunku "ciąży geriatrycznej"?
Czy komórką jajowa jest po 35 roku geriatryczna a plemnik wiecznie młody, prężny, no bo, że ruchliwy to oczywista oczywistość ;). Chętnie poznam badania naukowe na ten temat. Czy genom kobiet i genom mężczyzn starzeje się w tym samym tempie? Czy genom mężczyzny powstaje de novo przy każdej produkcji plemników?
Czytelniczkom(she/her) & Czytelnikom (he/his) proponuję na deser mój felieton poruszający ten temat w mniej naukowej formie bo ileż może wymądrzać się kobieta, która lada tydzień rozpocznie 80 rok życia i jest starsza niż PRL jak to odkryła pewna Młoda Dama, a odkrycie swe zwerbalizowała okrzykiem "Krystyna to ty jesteś starsza niż PRL", ano jestem o kilka tygodni, niebawem więcej na ten temat...
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/nowosci/382-czy-kobieta-w-pewnym-wieku-jeszcze-interesuje-sie

Dr n. med. Krystyna Knypl, lekarz z aktywnym prawem wykonywania zawodu tzw,PWZ od 1968 r, https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/51-artykuly-redaktor-naczelnej/1979-punkty-edukacyjne
specjalista chorób wewnętrznych (od 1974 r.)
specjalista European Society of Hypertension (od 2001 r.)
specjalista hipertensjologii (od 2006r.)
redaktor naczelna Gazety dla Lekarzy (od 2012 r.) https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/statut
GdL 11/2023
- Szczegóły
-
Kategoria: Artykuły redaktor naczelnej
-
Opublikowano: piątek, 10.11.2023, 05:26
-
Odsłony: 130
https://en.wikipedia.org/wiki/Mohair

https://en.wikipedia.org/wiki/Mohair#/media/File:Mohair_sign,_Camp_Wood,_TX_IMG_1326.JPG
https://en.wikipedia.org/wiki/Mohair
- Szczegóły
-
Kategoria: Artykuły redaktor naczelnej
-
Opublikowano: czwartek, 09.11.2023, 20:03
-
Odsłony: 163
Krystyna Knypl
Motyw muzyczny
https://www.youtube.com/watch?v=fHmuipk3AoQ
Rodzinne Miasteczko Matyldy położone było na niewielkim wzniesieniu, będącym największą pamiątką zostawioną przez polodowcowe zamieszanie. Nie można było do trwałych pozostałości zaliczyć drobnych otoczaków, używanych w powojennych latach do budowy podmurówek nielicznie stawianych domów. Kamienie nie dość, że wszystkie były podobne do siebie, to jeszcze często zmieniały miejsce pobytu i przez to słabo rzucały się w oczy. Miasteczko ze wszystkich stron aż po horyzont okalały gęste, sosnowe lasy. Przez środek wiła się wyboista droga prowadząca na północ. Podobno dochodziła wzniesieniu do jakiejś wsi, ale świadomości wszystkich Goździkowskich dzieciaków właściwie nie miała końca. Nikt nie jeździł na północ, bo za wsią rozciągały się tylko długie łany żyta, owsa i pszenicy, czyli nic ciekawego.

Dom, w którym urodziła się Matylda
W Rodzinnym Miasteczku każdy miał swoje własne pole, dobrze znane od dziecka, obrabiane każdego roku i nie interesował się cudzym. Naprawdę ciekawa to była wyprawa na odpust do parafii, hucznie obchodzony na świętych Piotra i Pawła, gdzie można było zobaczyć wspaniałe, niecodzienne rzeczy. W górnej części straganów rozstawianych przed kościołem łopotały na wietrze różnokolorowe chorągiewki i baloniki, w dolnej części wisiały piłeczki jo-jo na gumce, a na wysokości oczu znajdowały się słodycze. Sprzedawcy chyba od zawsze wiedzieli, co przyciąga spojrzenia dzieciaków. Matylda najbardziej lubiła lizaki, białe z pasemkami różowego… z czego właściwie było to różowe? Do dziś nie wiadomo, ale smakowało niebiańsko.
Jeszcze fajniej niż wybrać się na odpust było pojechać do Ameryki. Co słodkiego miała w sobie Ameryka? Na sto procent coś musiała mieć. Nie śpiewano by bez powodu na spotkaniach towarzyskich, do muzyki granej przez orkiestrę:
To jest Ameryka, to słynne USA,
Wspaniały kraj, na ziemi raj…
https://www.youtube.com/watch?v=tRepPPeyiis
Na pewno nie słyszało się takich wywrotowych pieśni o Ameryce w toczkach, które zaraz po wojnie zainstalowano wszystkim mieszkańcom Rodzinnego Miasteczka w ramach elektryfikacji i radiofonizacji. Ciekawe, że takie Podmoskiewskie wieczory często nadawane w soboty, nie wywoływały u słuchaczy myśli o podróży na Wschód. Tak samo Rozkwitały jabłonie i grusze,choć melodyjne i rzewne, nikogo nie zachęcały do migracji. Pewnie przez tę piosenkę o Ameryce, będącą przebojem każdego towarzyskiego spotkania, wszyscy w Rodzinnym Miasteczku wiedzieli, że jest tam raj. Szczególnie podatni na wiarę o raju w Ameryce byli mieszkańcy Goździk peryferyjnej dzielnicy Miasteczka
Do tego potem, ale to już naprawdę dużo później, ludziska dowiedzieli się, że nie tylko raj, ale i demokracja jest w tej całej Ameryce. Podobno smaczne nadzwyczajnie było połączenie amerykańskiego raju i demokracji. Smak miało taki… taki… no, do niczego krajowego niepodobny.
Matylda przypuszczała w skrytości ducha, że raj i do tego jeszcze demokracja, połączenie niespotykane nigdzie indziej na świecie, niepowtarzalne w swoim rodzaju dwa w jednym, kombinacja trudna do wyobrażenia zwyczajnym umysłem, musi nazywać się DEMO-KRAJ. A może DEMO-RAJ? Zastanawiała się nad tym nieraz, ale na Goździkach nie było pod ręką nikogo, kto pomógłby rozwikłać ten skomplikowany dylemat lingwistyczny.
Na Amerykę w Rodzinnym Miasteczku zachorować musiał każdy, jak na świnkę albo odrę. Jeden wcześniej, drugi później, ale wyjątków nie było. Przypadki, które nie uodporniły się w dzieciństwie, były więc teoretycznie nadal zagrożone infekcją. A że szczepionki na tę chorobę nie znano, to i złapanie bakcyla było tylko kwestią czasu.
W Rodzinnym Miasteczku wszyscy liczący się mieszkańcy mieli kogoś za Wielką Wodą, a co obrotniejsi rezydowali tam od co najmniej dwóch pokoleń. Fajtłapy, inteligenci pracujący i niespieszni
myśliciele właśnie sposobili się do podejścia po wizę amerykańską. Wieczorami siadali przy ciepłych jeszcze kaflowych piecach i wiedli spokojne rozmowy taktyczne. Najważniejsze pytanie brzmiało: jak
ustawić się w kolejce pod ambasadą, żeby nie trafić do tej mądrali, która siedzi w ostatnim okienku?
Odrzucała prawie co drugiego kandydata na turystę.
– Barco mi psikro, ale pan nie jest turista – orzekała, z zapałem mocując się z językiem polskim. Te porażające słowa okraszała pani konsul szerokim uśmiechem odsłaniającym zęby, a sztuczny blask materiałów stomatologicznych dobrze kontrastował z jej śniadą cerą.
Znana ze swych stanowczych decyzji, nie była w stanie zrozumieć, że turystyka to coś innego niż uporczywe oglądanie zachodzącego słońca na nadmorskich bulwarach i powrót do domu z pustymi kieszeniami. Taką wycieczkę każdy głupi zaliczyć potrafi.
Nieprzyjaźnie potraktowani przez przedstawicielkę amerykańskiej administracji, zdesperowani mieszkańcy Rodzinnego Miasteczka kupowali bilet lotniczy do Mexico City, skąd drogą lądową udawali się do przejścia granicznego w Naco, w stanie Arizona. Z ust do ust podawano sobie nazwę skromnego hoteliku, w którym należało się zatrzymać po meksykańskiej stronie i wynająć pokój numer siedem. Gości proszących o pokój numer siedem recepcjonista powiadamiał mocno łamaną polszczyzną, że w ciągu kilku godzin przyjdzie osoba, z którą są umówieni na spotkanie. Zwykle pod wieczór rozlegało się ciche stukanie do drzwi, pospiesznie otwieranych przez oczekującego.
W progu stała wiekowa Meksykanka o pomarszczonej twarzy. Starucha wymagała dwóch rzeczy: opłaty z góry za wskazanie drogi do słynnej dziury w ogrodzeniu granicznym i przejścia przez nią bez paszportu, który meksykańskie dzieciaki donosiły pół godziny po pomyślnym przekroczeniu granicy. Niejeden siedząc na krawężniku w oczekiwaniu na paszport zadawał sobie słynne pytanie: Na co mnie było przyjeżdżać do Naco?
Na szczęście Meksykanka prowadziła solidną firmę, której byt oparty był na referencjach przekazywanych z ust do ust i po pół godzinie pojawiał się mały kurier z paszportem. Całą operację
zaczynano zwykle około drugiej w nocy i kończono nad ranem. W umówionym miejscu na przeprowadzonego czekał krajan i zapewniał transport do Jackowa. Zanim ruszyli w drogę, spoglądali na solidne kraty w oknach jednopiętrowego białego budynku straży granicznej w Naco, szczęśliwi, że nie muszą podziwiać walorów stalowej konstrukcji od wewnątrz.
Próbować dostać się do Ameryki przez meksykańską granicę, wpaść w ręce straży granicznej, przejść drugi raz na amerykańską stronę, mając do odpracowania pięć tysięcy dolarów kaucji za wypuszczenie z aresztu, potrafili tylko nieliczni obywatele Rodzinnego Miasteczka.
Coś sąsiada długo nie widział… W Ameryce był czy chorował? zagadywali znajomi.
– Korzonki dokuczali, siedział ja w domu całą zimę przy piecu i krzyż wygrzewał, ale na wiosnę może i pojadę do Ameryki – odpowiadał kandydat na turystę.
– A słyszał sąsiad, że Stasiek Julków przywiózł trzydzieści tysięcy i plac już kupił pod budowę domu?
– A tam, zaraz trzydzieści... też opowiada. Ledwie dwadzieścia siedem będzie wszystkiego majątku, a przechwala się jakby worek dolarów przywiózł albo i dwa. U Julków wszystkie takie chwalipięty,
nie wie tego czy nietutejszy?
Nie było większej obelgi niż powiedzieć komuś, że jest nietutejszy albo nazywać flancowanym mieszkańcem Rodzinnego Miasteczka.
Na mnie czas stwierdzał sąsiad i dla uprawdopodobnienia przyczyny pośpiechu rzucał od niechcenia:Kurom trzeba ziarna podsypać. Miłośnicy turystyki mieli swoje ugruntowane tradycją zainteresowanie dyscyplinami w kraju nieuprawianymi. Mężczyzn fascynowała technologia wyburzania amerykańskiego azbestu. Kobiety dla odmiany niebywale ciekawiło, w jakim czasie można sprzątnąć łazienkę, używając szczoteczki do zębów wręczonej przez wredną chlebodawczynię.
Nigdzie indziej jak kraj długi i szeroki nie obserwowano większego zamiłowania do łączenia pracy z podróżami. Istniały poważne poszlaki, że słynny program Work & Travel opracował ktoś pochodzący
z Rodzinnego Miasteczka. Bywalcy twierdzili, że samolot do Ameryk inigdy nie wystartuje z Okęcia, jeżeli na pokładzie nie siedzi przynajmniej jedna osoba z Goździk. Wolne miejsce oznaczało, że podróżni nie są jeszcze w komplecie i trzeba spokojnie czekać, bo może Ziutek zatrzasnął się w łazience i bez pośpiechu, którego wprost nie cierpi, zastanawia się, jak by tu się wydostać z pułapki.
Poważne przesłanki wskazywały na to, że Matylda zbyt krótko mieszkała w Rodzinnym Miasteczku, aby zarazić się we właściwym czasie i przechorować przypadłość w sposób typowy dla lokalnej ludności. Ameryka jawiła się jej równie abstrakcyjnie jak Mars,Księżyc albo odległa epoka historyczna. Nawet przez długi czas poważnie podejrzewała, że nie ma takiego kraju na świecie. Gdyby naprawdę istniał, z pewnością już by dawno zadziałał na podróżniczą wyobraźnię Matyldy. Na to, jak dalece amerykańska żądza nie zaprzątała jej umysłu, wskazywał tak poważny dowód, jak brak wizy do tego kraju w kolejnych paszportach. Prawie każdy z Rodzinnego Miasteczka miał wizę wklejoną na odpowiedniej stronie i mógłby napisać grubą książkę o przygodach związanych z wyprawami do konsulatu, ale nie Matylda.
Poza ozdobną wizą Księstwa Liechtenstein, pozyskaną za kilka franków w urzędzie pocztowym w Vaduz, o zdobywaniu takich dokumentów nie wiedziała prawie nic. Dokładniej – tylko tyle, ile można
było wyłowić z opowieści krajan o ich przygodach. Odbierała sąsiadów z lotniska, odprowadzała, gościła i pocieszała.
Nabywała wiadomości wyłącznie z drugiej ręki. Niekiedy służyła wiedzą medyczną. Popatrz tak fachowym okiem... co on taki chudy? – pytała koleżanka, pokazując fotografię męża.Jaki tam chudy? Normalny – odpowiadała zwykle Matylda. Ale popatrz uważnie, okiem doktora! Nie widzisz, żeby był rakowaty albo coś podobnego? – upewniała się słomiana wdowa. Nie, na rakowatego nie wygląda – zapewniała z całą powagą. Oświadczam to jako doktór.
Krystyna Knypl ( z domu Łapińska, urodzona w Łapach na Podlasiu)
- Szczegóły
-
Kategoria: Artykuły redaktor naczelnej
-
Opublikowano: wtorek, 07.11.2023, 01:25
-
Odsłony: 264
Alicja Barwicka
Większość mijających dni wydaje się nam dość nudna. Wykonujemy powtarzalne, codzienne czynności i nie zdajemy sobie sprawy z zachodzących każdego dnia zmian i ciekawych wydarzeń nie tylko w życiu naszym, ale w życiu całych społeczeństw. W konkretnych dniach rozpoczynają się i kończą jakieś wojny, zawierane są małżeństwa, powstają nowe rodziny, rodzą się dzieci, ktoś umiera, ktoś zaczyna nową pracę, ktoś kończy wymaganą prawem edukację, ktoś rozpoczyna kompozycję wspaniałego utworu muzycznego, a ktoś inny poniesie porażkę wizerunkową spowodowaną głupią wypowiedzią. Dla każdej z tych osób data takiego wydarzenia zostanie w pamięci na długo. Życie nie zna próżni, stąd nie ma też dat nieważnych i nawet najbardziej nudny dla ogółu dzień może stać się dla konkretnej osoby datą najważniejszą w życiu.
12 czerwca, data jak wiele innych
12 czerwca to jedna z takich dat pozornie nie wyróżniająca się niczym szczególnym. A jednak…Było trochę bitew i wydarzeń wojennych (dla przykładu: w bitwie pod Augsburgiem w 910 roku zwyciężyły wojska węgierskie, w 1382 roku rozpoczęła się Litewska wojna domowa, w 1419 roku wojska pod wodzą Joanny d`Arc pokonały Anglików pod Jargeau, a podczas II wojny angielsko-holenderskiej w 1665 roku zajęty przez Anglików Nowy Amsterdam został przemianowany na Nowy Jork).
Było trochę ważnych wydarzeń politycznych (dla przykładu: w 1545 roku Karol III Wielki został księciem Lotaryngii, 5 lat później założono Helsinki, natomiast w 1790 roku stolicą stanów Zjednoczonych została Filadelfia, a w 1898 roku Filipiny uzyskały niepodległość od Hiszpanii).
Było trochę ważnych zaślubin jak chociażby zaślubiny w 1538 roku króla Szkocji Jakuba V z księżniczką lotaryńską Marią de Guise, czy w 1733 roku zaślubiny przyszłego króla Prus Fryderyka II Wielkiego z Elżbietą -Krystyną z Brunszwiku.
Urodzeni 12 czerwca
Urodziło się 12 czerwca całe mnóstwo ludzi, w tym wiele osób sławnych, których istnienie odnotowuje skrupulatnie wszystko wiedząca Wikipedia. Chociaż z oczywistych powodów nie może odnotować wszystkich, dokonuje wyboru tych najważniejszych. Spośród osób urodzonych tylko jednego dnia 12 czerwca 1929 roku, o których czytelnik powinien mieć wiedzę - Wikipedia wymienia Annę Frank, żydowską nastolatkę autorkę słynnego pamiętnika pisanego w ukryciu w Amsterdamie podczas niemieckiej okupacji Holandii. Dziś przejmującą treść pamiętnika zna cały świat, bo o pamięć o autorce zadbano (i słusznie) w sposób niezwykle rzetelny, a opisane w pamiętniku przeżycia dziewczynki stały się jednym z symboli losów dzieci pomordowanych podczas II wojny światowej.

Rutka Laskier z bratem Heniusiem
Źródło ilustracji: https://en.wikipedia.org/wiki/Rutka_Laskier

Pamiętnik Rutki Laskier
Źródło ilustracji
https://allegro.pl/oferta/outlet-rutka-zbigniew-bialas-13720721995?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_krk_media_pla_pmax&ev_campaign_id=17998676602&gclid=EAIaIQobChMItdetidewggMVJpKDBx0qWwveEAQYASABEgI5CvD_BwE
Chociaż pewnie tysiące osób urodzonych na świecie 12 czerwca 1929 roku miało swoje własne godne zapamiętania wydarzenia, to zaskakuje brak wielu informacji o rówieśniczce Anny Frank, Rut Laskier - polskiej Żydówce urodzonej tego samego dnia i także prowadzącej pamiętnik będący niezwykłym świadectwem holocaustu.

Fragment pamiętnika Rutki Laskier pisanego w języku polskim
Źródło ilustracji
https://www.facebook.com/messenger_media/?attachment_id=585999666961608&message_id=mid.%24cAAAAACuJkGCR2JsOwGLp1W-LdOfZ&thread_id=730435680
Nastolatka, jakich wiele
Rut Laskier nazywana Rutką urodziła się 12 czerwca 1929 roku w zamożnej, cieszącej się wysoką pozycją społeczną rodzinie. Rodzina Laskierów mieszkała w Będzinie już w XIX wieku, gdzie prowadziła fabrykę okuć, lin drucianych i łańcuchów, a jeszcze przed wybuchem wojny jej własnością stał się również doskonale prosperujący młyn, Dziewczynka mieszkała w Będzinie przy ul. św Jana 4 wraz z rodzicami, młodszym o 8 lat bratem i babcią. Przez pewien czas jej nauczaniem zajmowali się prywatni nauczyciele, potem kontynuowała edukację w Żydowskim Gimnazjum im. Fürstenberga w Będzinie, gdzie między innymi uczyła się języków: hebrajskiego, łaciny i niemieckiego. Kiedy wybuchła wojna, Gimnazjum im. Fürstenberga zamknięto i jak większość szkolnych kolegów również Rutka uczęszczała na tajne komplety. Z tej formy kontynuowania nauki korzystała też jej szkolna koleżanka Paulina Linka Gold, prawdopodobnie jedyna uczennica, z klasy w której uczyła się Rutka ocalona z okrucieństwa II wojny światowej. Zachował się pamiętnik Pauliny z wpisami kolegów i koleżanek z klasy, w tym wpis Rutki. Sama Paulina Linka Gold doskonale pamiętała Rut Laskier jako inteligentną i śliczną dziewczynę, jedną z najlepszych uczennic.

Oświęcim - Widok współczesny Źródło ilustracji: https://en.wikipedia.org/wiki/Auschwitz_concentration_camp
Okupacyjne realia
Jak w wielu innych polskich miastach w maju 1942 roku Niemcy utworzyli dla ludności żydowskiej w Będzinie getto i tam przesiedlono między innymi rodzinę Laskierów. Tam też Rutka zaczęła prowadzić pamiętnik. Pisała go po polsku, w części piórem, czasem ołówkiem w zwykłym szkolnym zeszycie relacjonując swoje przemyślenia, odczucia, a przede wszystkim opisy spotkań z przyjaciółmi i swoje pierwsze zauroczenia miłosne. Pamiętnik zawiera również informacje o codziennym życiu w getcie będzińskim, ale autorka odnosi się głównie do swoich prywatnych przeżyć i tego, co sama widziała. Niektóre opisy sytuacji, których była świadkiem, jak chociażby rozbicie przez Niemca głowy niemowlęcia o latarnię są szczególnie przerażające. W treści wpisów pojawiają się rówieśnicy Rutki w szczególności Micka, Mietek, Janek, Minda, Tusia czy Hala Zelinger, a także sporadycznie rodzice i młodszy brat. Opisywała okupacyjną codzienność pełną strachu, bólu i topniejącej z dnia na dzień nadziei. Rodzinie Laskierów Niemcy przydzielili w getcie mieszkanie, zajmowane wcześniej przez rodzinę Sapińskich. Nieco starsza od Rutki Stanisława Sapińska nieraz na prośbę ojca odwiedzała swój dawny dom by sprawdzić jego stan. Dzięki temu poznała Rutkę, z czasem stały się bliskimi koleżankami. To Stanisława Sapińska na prośbę Rutki wskazała jej miejsce ukrycia pamiętnika. Jego autorka miała przeczucie zbliżającego się końca, uważała, że nie uda się jej przeżyć wojny, ale chciała by zachował się jej pamiętnik. Przeczucie Rutki niestety sprawdziło się.
Getto jako przystanek przed komorą
12 sierpnia 1942 doszło do największej akcji deportacyjnej z getta będzińskiego. Całą ludność żydowską zgromadzono wówczas na dwóch miejskich boiskach i po trwającej kilkanaście godzin selekcji, ponad 5000 osób, których uznano za najmniej nadających się do pracy przymusowej, wysłano na śmierć, przewożąc ich pociągiem ze stacji w Będzinie do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau. Tego dnia rodzina Laskierów wróciła jeszcze do swojego mieszkania w getcie. Rutkę skierowano do pracy w zakładzie krawieckim na terenie getta, ale już 5 sierpnia 1943 roku cała rodzina została deportowana z getta i przewieziona pociągiem do obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau. Tam wraz z matką i 6-letnim bratem Heniusiem, dziewczynka została odłączona od ojca przez dokonującego selekcji na obozowej rampie Josefa Mengele i prawdopodobnie tego samego dnia zgładzona w komorze gazowej, a następnie spalona w obozowym krematorium. Istnieje też inna wersja ostatnich dni Rutki, której świadkiem miała być Zofia Minc, więźniarka tego obozu, z relacji której wynika, że Rutka krótko po przybyciu do obozu zmarła na cholerę i została spalona w krematorium.
Okoliczności ujawnienia pamiętnika Rutki
Po likwidacji getta w 1943 i powrocie do swojego mieszkania, w znanym sobie schowku Stanisława Sapińska odnalazła pisany przez Rutkę pamiętnik, ale traktując go jaka osobistą pamiątkę ujawniła go dopiero po 63 latach.
Rutka Laskier, to tylko jedno z tysięcy dzieci, które musiały żyć w piekle II wojny światowej. Te, którym udało się przeżyć nigdy nie wymazały z pamięci swoich przeżyć i nigdy nie zapomniały swoich rówieśników, których głodzono, okaleczano, poniżano i mordowano. Po Rutce Laskier, jej bracie, po Annie Frank i jej siostrze, po tysiącach innych dzieci został tylko unoszący się z krematoriów dym. Dobrze, że przynajmniej po nielicznych pozostały pamiętniki
Takich dzieci w okresie II wojny światowej nie tylko w Polsce były tysiące. Część zginęła, część została osierocona. Nie mają muzeów swojego imienia, ale pamiętają o nich ich rodziny niezależnie od upływającego czasu.
Oby współczesne dzieci nie musiały nigdy zetknąć się z tak okrutnymi zbrodniami i mogły się cieszyć beztroskim dzieciństwem oraz wspaniałym młodzieńczym okresem wchodzenia w dorosłość.
Pamiętajmy zawsze o dzieciach, młodzieży oraz osobach dorosłych wszystkich narodów, których tragiczny los im został przeznaczony.
Dr n. med Alicja Barwicka
GdL 11/2023
Dostępne są także inne artykuły na łamach Gazety dla Lekarzy poświęcone pamięci ofiar Holocaustu
Alicji Barwickiej
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/2564-nie-tylko-anna-frank
Krystyny Knypl
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2534-wspominajac-moja-prace-w-poradni-dla-kombatantow-csk-am-w-warszawie
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/medycyna-oparta-na-wspomnieniach/861-o-moim-ojcu-jozefie-lapinskim
Wszystkie fotografie ilustrujące artykuły pochodzą z archiwów rodzinnych Alicji Barwickiej oraz Krystyny Knypl, a także z Wikipedii w języku angielskim i polskim, które są dostępne w domenie publicznej
Statut Gazety dla Lekarzy (https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/statut) oraz publikowane artykuły są dostępne dla wszystkich Czytelników bez potrzeby logowania się. Dostępny jest także Google Translator, który umożliwia lekturę artykułach w językach obcych.
GdL 11/2023
- Szczegóły
-
Kategoria: Artykuły redaktor naczelnej
-
Opublikowano: poniedziałek, 06.11.2023, 23:26
-
Odsłony: 194
Krystyna Knypl

Łapy

Łapy

Łomża

Wysokie Mazowieckie

Warszawa

Warszawa

Warszawa
GdL 11.2023
Fot 1 -5 ze zbioru rodzinnego autorki,fot 5 -6 autor Paweł Dziki ( https://www.facebook.com/profile.php?id=100009616820611), autorką posiada prawa autorskie do fot, 5 -6
- Szczegóły
-
Kategoria: Artykuły redaktor naczelnej
-
Opublikowano: poniedziałek, 06.11.2023, 17:25
-
Odsłony: 155
Krystyna Knypl
Odkryłam dziś wcześniej nie byłam świadoma znaczenia Big Data we współczesnym świecie
https://datapao.com/solutions/?gclid=EAIaIQobChMI34uKq-SvggMV9AqiAx0uKAR7EAAYASAAEgIozvD_BwE
https://en.wikipedia.org/wiki/Big_data#/media/File:Hilbert_InfoGrowth.png

Zródo https://en.wikipedia.org/wiki/Big_data#/media/File:Hilbert_InfoGrowth.png
Mm skłonność do rymowania Big Data służą do straszenie świata? Niemożiwe! One są podstawą postępu!
Krystyna Knypl
Emerytowana Internistka z Warszawy znana też po innymi aliasami.
Najnowszy
Krystyna Szefowa Grupy Wsparcie Moherów czy jakoś tak,

https://en.wikipedia.org/wiki/Mohair_berets
Jeszcze drugi rys ładnej owcy wiki odzukac
Jedna taka moherzca
GdL 11/2023
- Szczegóły
-
Kategoria: Artykuły redaktor naczelnej
-
Opublikowano: poniedziałek, 06.11.2023, 03:54
-
Odsłony: 556
Krystyna Knypl
Ponieważ nie znam się ani też nie interesuję się polityką ( nigdy nie należałam ani nikt z mojej rodziny) do żadnej partii politycznej) potrzebuje dobrych rad od mądrych, doświadczonych osób na nadchodzące trudne czasy
Jedyna organizacja do której leżę to Polskie Towarzystwo Kardiologiczne & European Society of Cardiology od 1977 roku. Przejściowo należałam do krajowych oraz międzynarodowych stowarzyszeń dziennikarskich oraz naukowych, ale moja skromna emerytura nie starcza na opłacanie rosnących składek. Rozumiem tą potrzebę podnoszenia składek, bo wszystko dookoła drożeje, inflacja szleje etc.
W czasach mojej młodości królował socjalizm z hasłem: Proletariusze wszystkich krajów łączcie!
https://pl.wikipedia.org/wiki/Proletariusze_wszystkich_kraj%C3%B3w,_%C5%82%C4%85czcie_si%C4%99%21
Uroczystą melodia była pieśń Wyklęty powstań ludu ziemi!
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarod%C3%B3wka_%28pie%C5%9B%C5%84%29
Pomyślałam o haśle na nowe czasy, które nadciągają, Rodowód hasła, który proponuję w tytule tego felietonu ma swoje powody... urodziłam się w rodzinie nauczycielskiej, w miejscowości Łapy, woj, białostockie, a wiec na Podlasiu. tam spędziłam dzieciństwo, a lata szkolne w Warszawie ( jestem absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. T Czackiego w Warszawie (1962 r), studenckie i zawodowe w Warszawie (jestem absolwentką wydziału lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie (1968 r). Mam specjalizację z chorób wewnętrznych (1974 r.), dyplom specjalisty European Society of Hypertension (2001),Jestem doktorem nauk medycznych * praca dotyczyła kardiologii / echokardiografii.
Podlasianka czy Warszawianka?
Mój podlaski akcent znikł i nabrałam akcentu warszawskiego, kuzynka spotkana na wakacjach Łapach po latach mieszkania w Warszawie mówi do mnie Krysia, a co ty tak dziwnie mówisz, nie po naszemu? już nie mówię po podlasku "cieni, cieni babcia w sieni"; tylko po warszawsku 'lymo, lyceum, lyczba".
Czasem rozmawiam po angielsku, z akcentem nazwijmy go autorskim , w czasach PRL byly okazje rozmów po rosyjsku, kiedyś usłyszałam w Moskwie " Wy nawierno z Pribatikii, u was takij pribałtijski akcient.
No i kim ja jestem? Moherzycą z Podlasia? Obywatelką Nowego Wspaniałego Świata???
Odbyłam około 100 podróży zagranicznych, byłam na wszystkich kontynentach jako dziennikarz akredytowany na kongresach naukowych organizowanych przez europejskie, amerykańskie,kie,australijskie towarzystwa. Miałam zaszczyt być 15 razy akredytowana na konferencje nt ochrony zdrowia organizowane przez Komisję Europeją. Teraz mam odnowioną przez EU akredytację on line. Lubię te formy konferencji, roumiem potrzebę ograniczania emisji Co2, Będąc lekarzem od 55 lat nigdy nie miałam samochodu, prawa jazdy, no i oczywista garażu. Nie wiem co mogłabym odpowiedzieć na słynne pytane zadane przez pewną polityczkę Pokaz lekarzu co masz w garażu. Popieram ekologie https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/nowosci/1209-moj-ekologiczny-zyciorys
Nie pędzę za pieniędzmi, żyję ze skromnej lekarskiej emerytury ( od 2000 r,), która dzięki Bogu starcza mi do pierwszego. jak to mówiło się w czasach mojej młodości..
Od 2012 roku wydaję Gazetę dla Lekarzy (GdL)szczegóły w statucie
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/statut
GdL jest dostępna bezpłatnie dla wszystkich chętnych, bez potrzeby logowani się, jesteśmy non profit, bez reklam, redakcja oraz autorzy pracują jako wolontariusze (piszą do nas tylko lekarze i ich rodziny), koszty wydawania GdL pokrywam osobiście z mojej skromnej emerytury lekarskiej.
Niekiedy otrzymuję zlecenia na artykuły o medycynie - współpracuję z 3 tytułami wysoko nakładowej prasy kolorowej (ten miesiąc sprzedaż 300 tysięcy egzemplarzy, czytelnictwo 600 tysięcy osób), w tym miesiącu moje honorarium wyniosło 170 zł, w następnym będzie wynosiło 50 zl.
Zakończyłam 7 lenią współprace z amerykańskim/globalnym portalem dla lekarzy Sermo (dostęp tylko dla zarejestrowanych lekarzy), gdzie za tygodniowy felieton otrzymuję honorarium 150 zł. Być może dostane nowy kontrakt, procedury są w toku.
Regularnie płace należne podatki (PIT 36 z racji przychodów z zagranicy), w tym roku oczekuję na zwrot pewnej nadpłaty podatku, procedujemy z Urzędem Skarbowym w sprawie terminu zwrotu nadpłaty, Szczęśliwie nie mam pożyczek, kredytów długów.
Za kilka tygodni rozpocznę 80 rok życia...
Jak dalej żyć?
Jestem osobą zdrowa, pogodna oraz wytrwała, Prowadzę jednoosobowe, oszczędne gopodarswo domowe. Nigdy nie miałam żadnej firmy ani gabinetu prywatnego.... No może wystarczy tych smętnych zwierzeń. Co więc mam?
Mój dorobek naukowy, literacki, dziennikarski
jest podany pd linkami
https://gdl.kylos.pl/wp/?page_id=31926
https://gdl.kylos.pl/wp/?page_id=3797
https://gdl.kylos.pl/wp/?page_id=31175
Mój życiorys na Wikpedpdii jest tu https://pl.wikipedia.org/wiki/Krystyna_Knypl
Dane o Gazecie dla Lekarzy na Wikipedii tu https://pl.wikipedia.org/wiki/Gazeta_dla_Lekarzy
Zbliżamy się do końca...
jak powinnam podpisać ten tekst i jaki zdjęciem zilustrować?
Krystyna Knypl, z do Łapińska
Dr n, med. Krystyna Knypl, specjalista chorób wewnętrznych i hipertensjologii
Redaktor naczelna & wydawczyni Gazety dla Lekarzy
Jeszcze jakoś inaczej?
Drogie Czytelniczki & Czytelnicy!
Ogłaszam konkurs na najlepszy podpis pod tym tekstem
Nagrodą jest moja powieść "Życie po byciu lekarzem' z imienną dedykacją dla zwyciężczyni / zwyciężcy
Póki co podpisuję po prostu

Wasza Krystyna
7/11/2023 up date: konkurs na mój nowy tytuł wygrała pewna Czytelniczka (nagroda będzie wysyłana pocztą), tytuł brzmi
SZEFOWA GRUPY WSPARCIA MOHERÓW
GdL 11/2023
- Szczegóły
-
Kategoria: Artykuły redaktor naczelnej
-
Opublikowano: poniedziałek, 06.11.2023, 01:56
-
Odsłony: 171
Krystyna Knypl

Pojęciema ma kontekst historyczny oraz współczesny. W Warszawie przed laty była wystawa krów, była to inicjatywa międzynarodowa.

Attension, Trojan korse
- Szczegóły
-
Kategoria: Artykuły redaktor naczelnej
-
Opublikowano: niedziela, 05.11.2023, 04:42
-
Odsłony: 225
Poprzedni odcinek
http://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/ogwiazdkowane/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2672-muzyka-na-osi-czasu-naszych-zyciorysow-szkola-srednia-i-studia-odcinek-2
Krystyna Knypl
Odcinek 3. "Babciu , Ty jesteś starsza niż PRL" - cytat pewnej młodej damy

19 STYCZNIA 1945 roku, data wyzwolenia Warszawy
Źródło ilustracji
https://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/komunikaty/157730,77-lat-temu-Wojsko-Polskie-i-Armia-Czerwona-wkroczyly-do-Warszawy.html

Bolesław Bierut
źródło ilustracji
https://pl.wikipedia.org/wiki/Polska_Rzeczpospolita_Ludowa

Konstanty Rokossowski ( źródło ilustracji https://en.wikipedia.org/wiki/Konstantin_Rokossovsky)

Orzeł PRL ( źródło ilustracji https://pl.wikipedia.org/wiki/God%C5%82o_Polskiej_Rzeczypospolitej_Ludowej)
Historia PRL
https://polskiemiesiace.ipn.gov.pl/mie/wszystkie-wydarzenia/czerwiec-1989/polska/historia/117922,PRL-Polska-Rzeczpospolita-Ludowa.ht

Autorka artykułu jako Dziewczyna z PRL ( zdjęcie z archiwum rodzinnego)
Płyta okładka
https://allegro.pl/oferta/jan-pietrzak-the-best-przeboje-zeby-polska-i-inne-11654301670

Życiorys wykonawcy piosenki Dziewczyna z PRL-u
https://en.wikipedia.org/wiki/Jan_Pietrzak)
Utwory:
- Żeby Polska była Polską, tekst Jan Pietrzak, muzyka Włodzimierz Korcz
- Powitanie w kabarecie, tekst i muzyka Jan Pietrzak
- Bez uogólnień, tekst Jan Pietrzak, muzyka Krzysztof Paszek
- Szachy personalne, tekst Daniel Passent, muzyka Jan Pietrzak
- Pamiętajcie o ogrodach, tekst Jonasz Kofta, muzyka Jan Pietrzak. Nagroda dziennikarzy na III KFPP w Opolu w 1965
- Czy te oczy mogą kłamać, tekst Agnieszka Osiecka, muzyka Jan Pietrzak.
- Dziewczyna z PRL-u, tekst i muzyka Jan Pietrzak
- Gdzie ci mężczyźni?, tekst Jan Pietrzak, muzyka Włodzimierz Korcz, wyk. Danuta Rinn. I nagroda na XII KFPP, Opole w 1974
- Nielegalne kwiaty, zakazany krzyż, tekst i muzyka Jan Pietrzak
- Przybywa – ubywa, tekst i muzyka Jan Pietrzak
- Taki kraj, muzyka Zbigniew Raj, tekst Jan Pietrzak
- Nadzieja, tekst i muzyka Jan Pietrzak
- Dlatego kocham życie, tekst Jan Pietrzak, muzyka Marek Sart
- Górnicy (piosenka powstała po uniewinnieniu oskarżonych o masakrę w kopalni „Wujek”, w tym między innymi generała Czesława Kiszczaka), tekst i muzyka Jan Pietrzak
- Tiry i Tuski, tekst Marcin Wolski, muzyka Jan Pietrzak
- Przesłanie pana Cogito, tekst Zbigniew Herbert, muzyka Jan Pietrzak
- Zbiórka (piosenka w hołdzie powstańcom warszawskim z 1944)
- Ballada podwórkowa 10 kwietnia roku dziesiątego, tekst Jan Pietrzak, muzyka tradycyjna (poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej)
Słowa piosenki i okładka piosenki Dziewczyno z PRL

Płyta okładka (źródło ilustracji https://allegro.pl/of
Dziewczyno z PRLu,ilustracji
Wierz mi, proszę, na słowo
Że w żadnym KDLu,
Gdzie bawiłem służbowo,
Nie ma takiej jak tyyyyyy,
Nie ma takiej na pewno!
Dziewczyno z PRLu,
Prrrrrrrrrrr, bądź mi wierną!
Wiele dziewczyn zwiedziłem
Na wkładkę i dowód,
Wiele spotkań odbyłem
Z szampanem, przemową
I oświadczam ci ja,
Stary miglanc i łobuz,
Twój charakter i czar
Zna cały nasz obóz
Dziewczyno z PRLu,
Wierz mi, proszę, jedyna,
Bez ciebie, jak bez celu,
Ty przy życiu mnie trzymasz
Nie ma takiej jak tyyyyyy,
Nie ma takiej pod słońcem
Dziewczyno z PRLu, bądź mi ojcem
Oj, co ja mówię?
Matką, szwagrem, ciocią,
Byle nie teściową!
**
Tyś to bowiem jest owa,
Zwana "Laszką" przed wiekiem,
Stron sarmackich królowa,
Syta miodem i mlekiem
W jasyr budrys cię brał,
Turczyn, Tatar i Wołoch,
Ale teraz już ja cię
Nie oddam nikomu!
Dziewczyno z PRLu,
Wierz mi, proszę ja ciebie,
Choć nie stać mnie na wiele,
Będziesz żyła, jak w niebie
Nie ma takiej jak tyyyyyyyy,
Nie ma takiej panienki
Dziewczyno z PRLu,
Chcę mieć z tobą małe,
Małe, maciupeńkie
Peerelki, peerelki!
https://ising.pl/jan-pietrzak-dziewczyna-z-prl-u-hity-p-r-l-u-25mlgx-tekst
https://www.youtube.com/watch?v=MdqcrtmO4k0
/warszawa.fandom.com/wiki/Kino_Moskwa?file=Kamienne_lwy_przed_Europlexem.JPG

Warszawa, Chocimska 22, ówczesna siedziba Państwowego Zakładu Wydawnictw Lekarskich, gdzie pracowała moja matka Halina, absolwentka polonistyki UW, jako redaktorką

Lwy przed kilku laty zburzono, ale niedawno odbudowano. Kino Moskwa było w owych latach najbardziej luksusowym kinem
Źródło ilustracji odbudowanych Lwów
https://warszawa.fandom.com/wiki/Kino_Moskwa?file=Kamienne_lwy_przed_Europlexem.JPG
Krystyna Knypl, dziewczyna starsza niż PRL o około 6 tygodni
GdL 11./ 2023
- Szczegóły
-
Kategoria: Artykuły redaktor naczelnej
-
Opublikowano: sobota, 04.11.2023, 01:35
-
Odsłony: 260
Poprzedni odcinek
http://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/ogwiazdkowane/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2671-muzyka-na-osi-czasu-naszych-zyciorysow
Krystyna Knypl
Motyw muzyczny na 4 listopada 2023
https://www.youtube.com/watch?v=UGwXGdyiNqw

Wyprawa do ZOO, więcej
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/images/gdl_2017/gdl_9_2017.pdf
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/images/gdl_2018/GdL_2S_2018_ZOO.pdf

Warszawa czerwona
PZWL
http://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/ogwiazdkowane/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2549-historia-sie-zmienia-przez-pokolenia-rozdzial-14-panstwowy-zaklad-wydawnictw-lekarskich
Razzynska
http://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/ogwiazdkowane/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2551-historia-sie-zmienia-przez-pokolenia-rozdzial-16-przenosimy-sie-na-ulice-raszynska
http://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/ogwiazdkowane/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2552-historia-sie-zmienia-przez-pokolenia-rozdzial-17-wyposazenie-domu-rpdzinnego
Wybór studiów
http://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/ogwiazdkowane/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2553-historia-sie-zmienia-przez-pokolenia-rozdzial-18-krystyna-wybiera-medycyne-jako-kierunek-swoich-studiow
Następny odcinek
http://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/ogwiazdkowane/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2673-dziewczyna-z-prl-czyli-ja
Krystyna Knypl
GdL 4/2023
- Szczegóły
-
Kategoria: Artykuły redaktor naczelnej
-
Opublikowano: piątek, 03.11.2023, 01:59
-
Odsłony: 233
Krystyna Knypl
W ostatnim czasie odnotowałam, że bardzo rzadko różne etapy naszego życia ilustrujemy muzyką, która docierała do naszych uszu. Ponieważ za kilka tygodni rozpocznę 80 rok mojego życia postanowiłam zilustrować mój życiorys nie tylko fotograficznie, ale i muzycznie.
Urodziłam się na Podlasiu, w miejscowości Łapy, a moje panieńskie nazwisko brzmi Łapińska.Moi Rodzice to Halina Roszkowska,
http://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2540-historia-sie-zmienia-przez-pokolenia-rozdzial-5-pierwsze-powojenne-lata-w-lapach
Z pewnością pierwsze dźwięki, które dotarły do moich uszy to była kościelna muzyka usłyszana podczas uroczystości chrztu. Moimi rodzicami chrzestnymi byli Halina Roszkowska (biochemiczka) oraz Wacław Łapiński (inżynier)

Kościół św. Piotra i Pawła
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81apy

https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/ogwiazdkowane/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2545-historia-sie-zmienia-przez-pokolenia-rozdzial-10-pamietna-trzynastka
http://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/ogwiazdkowane/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2541-historia-sie-zmienia-przez-pokolenia-rozdzial-6-kolejny-etap-wysokie-mazowieckie
http://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/ogwiazdkowane/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2542-historia-sie-zmienia-przez-pokolenia-rozdzial-7-przenosiny-do-warszawy
http://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/ogwiazdkowane/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2543-historia-sie-zmienia-przez-pokolenia-rozdzial-8-halinka-studiujej-na-uniwersytecie-warszawskim
Mój Ojciec Józef Łapiński w czasie moich urodzin był w niemieckim obozie koncentracyjnym. Szczegóły tego etapu w życiu naszej Rodziny opisałam pod linkiem
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/medycyna-oparta-na-wspomnieniach/861-o-moim-ojcu-jozefie-lapinskim
Mój pra-pra-pra-dziadek Wincenty Anastazy Łapiński, który mógł wyglądać jak pokazuje to rysunek
( https://pl.wikipedia.org/wiki/Szlachta_w_Polsce)
przed 158 laty złożył wymagane dokumenty i 29 sierpnia 1865 roku, czyli przed 158 laty Heroldya Królestwa Polskiego poświadczyła jego szlacheckie pochodzenie.Szlachta stanowiła 6 - 10% społeczeństwa.
Wincenty Anastazy otrzymał prawo do posługiwania się tytułem szlachcica oraz herbem Jelita.

Dokument potwierdzający szlachectwo Wincentego Anastazego Łapińskiego

Jest to stary herb szlachecki sięgający wojny pod Płowcami, jako pierwszy otrzymał go rycerz Florian Szary, który był ranny w czasie wspomnianej bitwy (https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_P%C5%82owcami). Współcześnie znane osoby o szlacheckich korzeniach legitymujące się herbem Jelita to pisarze Stefan Żeromski, Helena Mniszkówna oraz pianista Ignacy Paderewski.
Wincenty Anastazy miał żonę Rozalię, a jego ojcem był Benedykt Łapiński, który mieszkał we wsi Łapy Barwiki
Łapy są określone w dawnym słowniku jako miejscowość szlachecka stanowiąca gniazdo rodowe rodziny Łapińskich, w skład której wchodziły różne wsie, między innymi Barwiki, gdzie mieszkał Wincenty Anastazy. Miał on syna Aleksandra, który ożenił się z Józefą.
Mieli oni 3 hektary ziemi na obrzeżach Łap, na odcinku drogi prowadzącej nad Narew. Małżeństwo Józefa i Aleksandry Łapińskich doczekało się licznego potomstwa, córek: Marianny, Walerii, Franciszki oraz synów Franciszka i Józia jr..
Franciszek – był cenionym w społeczności lokalnej rolnikiem. Jedną z jego funkcji społecznych było towarzyszenie księdzu podczas kolędy. Ostatnim odwiedzanym domem był dom gdzie mieszkał Franciszek ze swoją siostrą Franciszką. Po trudach kolędowania ksiądz był podejmowany elegancką kolacją. Zarówno Franciszek jak i Franciszka byli przez całe życie singlami.
Marianna - miała męża Kazimierza, oraz dzieci Helenę, Ziuta, Wacława. Kazimierz był sympatycznym, małomównym dżentelmenem, który podczas kolacji wigilijnej wznosił zawsze toast:”Daj Boże za rok doczekać!”. Miał też eleganckie sanki, z ciekawymi malowidłami na bocznych ścianach. Gdy spadał śnieg woził nas na długich trasach obejmujących sąsiednie miejscowości.

Kulig (obraz Juliusza Kossaka "Kmicic z Oleńką")
Marianna miała talent do medycyny, potrafiła nastawiać zwichnięte stawy. Miał dzieci Helenę, Wacława i Ziutka.
Waleria - była utalentowaną krawcową, miała dwóch synów (Józef i Wacław), mieszkała na końcu głównej ulicy dzielnicy Goździki, zwanym „tamtym brzegiem”
Franciszka - singielka, miała talent do matematyki, wszystkim dzieciakom w okolicy pomagała rozwiązywać zadania domowe, takie na przykład jak równania z jedną niewiadomą - jak wspominała po latach jedna z dziewcząt korzystających z pomocy cioci Frani.
Wszyscy byli osobami utalentowanymi, ale ponieważ Józef senior zmarł na miesiąc przed narodzinami swojego najmłodszego syna Józia juniora, sytuacja materialna rodziny była skromna. Aleksandra zdecydowała, że rozszerzoną edukację otrzyma Józio jr., najmłodszy z dzieci. Marianna miała talent do medycyny – potrafiła nastawiać zwichnięte stawy i stawiać bańki. Jej renoma była powszechnie znana w okolicy i bywało, że z prośbą o nastawienie zwichniętego stawu przyjeżdżali ludzie z innych miejscowości. Waleria była dobrą krawcową, a Franciszka miała zdolności matematyczne, także szeroko znane w okolicy – pomagała dzieciom rozwiązywać zadania domowe z matematyki. Dowodem tego są słowa mojej koleżanki z czasów dzieciństwa, Heni Łapińskiej, bibliotekarki, która wspomniała, jak ciocia Frania pomagała wszystkim okolicznym dzieciom rozwiązywać równania matematyczne z jedną niewiadomą.
Niewątpliwie musiało to być wyzwanie nie mniejsze niż stawiane baniek! Osobiście doświadczyłam stawiania baniek przez ciocię Mariannę – było to i pozostaje nadal niezapomnianym przeżyciem terapeutycznym ;)
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2536-jak-historia-sie-zmienia-przez-kolejne-pokolenia-rozdzial-1-szlacheckie-korzenie-siegaja-roku
Rodzina ze strony mojej Matki jest opisana tu
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/ogwiazdkowane/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2537-historia-sie-zmienia-przez-pokolenia-rozdzial-2-halinka-i-jej-rodzina
A ślub moich Rodziców tu
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/ogwiazdkowane/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2538-historia-sie-zmienia-przez-pokolenia-rozdzial-3-slub-jozia--halinki
Po wojnie nasza rodzina przeniosła się co miejscowości Wysokie Mazowieckie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wysokie_Mazowieckie
Ojciec był pierwszym odbudowanym po wojnie dyrektorem Liceum w Wysokim Mazowieckiem, a potem zastąpiła go na tym stanowisku moja matka, Ojciec został wizytatorem szkół średnich w województwie iabpstockim. Ich lata pracy w Wysokiem Mazowieckiem to
Józef Łapiński 1945–1947
Halina Łapińska 1947–1949
https://pl.wikipedia.org/wiki/Liceum_Og%C3%B3lnokszta%C5%82c%C4%85ce_im._Kr%C3%B3la_Kazimierza_Jagiello%C5%84czyka_w_Wysokiem_Mazowieckiem
Następnie nasza Rodzina przeniosła siędo Warszawy https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2542-historia-sie-zmienia-przez-pokolenia-rozdzial-7-przenosiny-do-warszawy
Link do okoliczności wybrania wyborze studiów lekarskich przeze mnie
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/ogwiazdkowane/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2554-historia-sie-zmienia-przez-pokolenia-rozdzial-19-staz-podyplomowy-studia-doktoranckie-specjalizacje
Link o okolicznościach mojego wyjścia za mąż
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/ogwiazdkowane/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2554-historia-sie-zmienia-przez-pokolenia-rozdzial-19-staz-podyplomowy-studia-doktoranckie-specjalizacje
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/ogwiazdkowane/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2559-historia-sie-zmienia-przez-pokolenia-rozdzial-24-dziadkowie-bez-granic
Następny odcinek
http://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/ogwiazdkowane/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2672-muzyka-na-osi-czasu-naszych-zyciorysow-szkola-srednia-i-studia-odcinek-2
Krystyna Knypl, szlachcianka herbu Jelita
Gdl 11/2023
- Szczegóły
-
Kategoria: Nowości
-
Opublikowano: czwartek, 02.11.2023, 22:43
-
Odsłony: 256
Informacja prasowa 2/11/2023
15 listopada br. Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego organizuje we współpracy z Via Medica bezpłatne webinarium o nadciśnieniu u dzieci, młodzieży oraz młodych dorosłych. Przewodniczącym naukowym jest wspominany przez mnie prof. Mieczysław Litwin, nazwisko nr 1 w Polsce w tej dziedzinie, Tu link do bezpłatnej rejestracji.
Prof. Mieczysław Liwin
To rzadka, znakomita możliwość poszerzenia swojej wiedzy na ten temat z najlepszego źródła. Jeśli redakcja Gazety dla Lekarzy będzie miała czasową możliwość wysłuchania webinarium to postaramy się napisać sprawozdanie na naszych łamach ( zwykle tego rodzaju teksty są w zakładce "Artykuły Redaktor Naczelnej lub dziale "Nowości") sprawozdanie z webinarium.
Dla osób, które nie mają konta u organizatora webinarium jest link do jego założenia
Link do informacji o prof. Mieczysławie Litwinie, pracującym w
Link do dorobku naukowego prof. M.Litwina w bazie Pub Med
Życzymy udanych i owocnych obrad!
Dr n.med. Krystyna Knypl
specjalista chorób wewnętrznych ( od 1974 r.)
specjalista European Society of Hyertension (od 2001 r)
specjalista hipertensjologii (od 2006 r.)
Redaktor naczelna & wydawca miesięcznika non profit (od 2012 r.)
Gazeta dla Lekarzy
GdL 2/11/2023
Publikacje o nadciśnieniu na łamach Gazety dla Lekarzy
- Szczegóły
-
Kategoria: Nowości
-
Opublikowano: środa, 01.11.2023, 05:05
-
Odsłony: 175
Krystyna Knypl
Drogie Koleżanki i Koledzy,
Temat przewodni GdL 10/2023 brzmi "Świat w twojej głowie", a graficznie ilustruje go fotografia wykonana przeze mnie przed laty w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie https://en.wikipedia.org/wiki/Copernicus_Science_Centre) podczas jednej z wystaw publicznych w której uczestniczyłam. Nasze strony w październiku odowiedziło 5108 osób, które złożyły 12 285 wizyt. Dziękujemy serdecznie!

W październiku 2023 na łamach Gazety dla Lekarzy ukazały się następujące teksty:
1 Igniting Progress: Empowering Healthcare via the European Health Data Space and AI - press release
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/2648-igniting-progress-empowering-healthcare-via-the-european-health-data-space-and-ai-press-release
2. Trudna sztuka właściwych wyborów
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/2650-trudna-sztuka-wlasciwych-wyborow
3.Pestycydy mogą powodować antybiotykooporność
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/2651-pestycydy-moga-powodowac-antybiotykoopornosc
4. Zawroty głowy po szczepieniu przeciwko COVID-19
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/2652-zawroty-glowy-po-szczepieniu-przeciwko-covid-19
5. Europejska Agencja Leków ostrzega o fałszywych wstrzykiwaczach Ozempicu
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/2654-europejska-agencja-lekow-ostrzega-o-falszywych-wstrzykiwaczach-ozempicu
6. Komunikat European Medicine Agency w sprawie niedoborów leków
httphttps://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/2656-jakie-dzialania-p-anuje-komosja-europejska-w-sprawie-zapobiegania-niedoborom-lekow-w-czasie-nadchodzacej-zimys://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/2655-komunikat-european-medicine-agency-w-sprawie-niedoborow-lekow
7. Jakie działania planuje Komisja Europejska w sprawie zapobiegania niedoborom leków w czasie nadchodzącej zimy?
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/2656-jakie-dzialania-p-anuje-komosja-europejska-w-sprawie-zapobiegania-niedoborom-lekow-w-czasie-nadchodzacej-zimy
8. Nuvaxovid™ - zarejestrowana została nowa szczepionka przeciwko Covid-19
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/2659-nuvaxovid-nowa-szczepionka-przeciwko-covid-19-zarejestrwowano-w-singapurze
9. Powstał podręcznik o psychologii pandemii
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/2660-powstal-podrecznik-o-psychologii-pandemii
10. Informacja prasowa Biuro Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/2661-informacja-prasowa-biuro-
11. Globalna Republika Fakenewslandzka (GRF) - nowa powieść SF Krystyny Knypl
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/ogwiazdkowane/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2658-globalna-republika-falsyfilandzka-grf
13. Moja powieść "Diagnoza: gorączka złota" napisana w latach 2011/2013 przewidywała zrewolucjonizowany model szkolenia lekarzy...
https://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2649-moja-powiesc-diagnoza-goraczka-zlota-napisana-w-latach-2011-2013-przewidywala-zrewolucjonizowany-model-szkolenia-lekarzy
Publikując nowości korzystamy z nadsyłanych do Gazety dla Lekarzy informacji prasowych, które otrzymujemy z agencji prasowych takich instytucji jak Komisja Europejska, Europejska Agencja Leków (EMA) oraz polskich agencji prasowych. Uczestniczymy także w lekarskich konferencjach szkoleniowo-naukowych w ramach obowiązku podyplomowego szkolenia ciągłego.
Uczestniczymy także w aktywnościach naszego samorządu lekarskiego ( NIL, OIL Warszawa), który pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu Etyki Lekarskiej (KEL). Zespół pracujący nad tym ważnym dokumentem zaprasza lekarzy do nadsyłania propozycji zmian w kodeksie, skorzystaliśmy z tej możliwości i redaktor naczelna GdL przesłała do NIL swoje uwagi oraz propozycje.
Nie tylko teksty dedykowane lekarzom są ważne w naszej pracy, szkolenie i edukowanie naszych pacjentów ma bardzo duże znaczenie. Redaktor naczelna od ponad 10 lat współpracuje z wysoko nakładową prasą popularną, publikując w niej artykuły edukacyjne oraz odpowiadając na pytania Czytelniczek i Czytelników. Uzyskane w ostatnich dniach dane od wydawcy 3 głównych tytułów prasowych z którymi RN współpracuje informują o miesięcznej sprzedaży 333 tysięcy egzemplarzy oraz ponad 620 tysiącach osób czytających te gazety. We współczesnym globalnym świecie ważna jest też obecność w mediach międzynarodowych. RN od 2016 roku jest Sermo Community Columnist amerykańskiego / globalnego portalu dla lekarzy z 150 krajów całego świata, na łamach którego publikuje co tydzień felietony. O aktywnościach GdL informujemy na naszych mediach społecznościowych, do której są następujące linki:
Twitter https://twitter.com/mimax2spa
Linked In https://www.linkedin.com/feed/
Facebook https://www.facebook.com/krystyna.knypl

Moja legitymacja prasowa GdL

Ponieważ za kilak tygodni będę obchodziła kolejne urodziny, a nie korzystam z zabiegów medycyny estetycznej, dzisiejszy artykuł wstępny ilustruję moją odmładzającą fotografią z latach 70 tych, kiedy pracowałam w Państwowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Warszawie.
Dr n. med.Krystyna Knypl,
lekarz z aktywnym prawem wykonywania zawodu nr PWZ 9281557
Specjalista chorób wewnętrznych i hipertensjologii
Specjalista European Society of Hypertension
Redaktor naczelna & wydawca Gazety dla Lekarzy
GdL 10/2023
.
- Szczegóły
-
Kategoria: Artykuły redaktor naczelnej
-
Opublikowano: wtorek, 31.10.2023, 21:44
-
Odsłony: 205
Poprzedni rozdział
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/ogwiazdkowane/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2658-globalna-republika-falsyfilandzka-grf
Krystyna Knypl
Rozdział 2. Musi przyjść nowe bo stare już jest gotowe
Chciwość w Globalnej Republice Fakelandzkiej (GRF) była stanem nieuleczalnym. Wymyslano nowe źródła dochodów, podatków, opłat, mandatów, Najnowszymi pomysłami były podatki od posiadania balkonu.= starszego typu ogrzewana domów oraz mieszkań, że nie wspomnimy tu od tak pospolitych danin podatkowych jak dochody, prezenty dla rodziny.
Nowo zsyntetyzowany wirus musiał mieć gotową na czas odpowiednią, nową szczepionkę. Podczas posiedzenie w Reksleli ustalono, że przełom października i listopada będzie idealnym okresem wprowadzenie na rynek nowej szczepionki. wyjazdy ludzi na święta, wyziębienie podczas okolicznościowych, świątecznych podróży, wizyty dzieci podczas Halloween w obcych mieszkaniach nadwaly się do tego idealnie

Źródło ilustracji:
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/ogwiazdkowane/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2658-globalna-republika-falsyfilandzka-grf
Rozpoczęły się pierwsze infekcje, kolejki w aptekach wzrosły co najmniej trzykrotnie. Matylda zaopatrzyła rodzinę w zapasy naproksenu mającego znakomite działanie przeciwwiruswe, zwłąszcza gdy był podany w pierwszej dobie rozwijającej się infekcji.
Krystyna Knypl
GdL 10/2023
- Szczegóły
-
Kategoria: Nowości
-
Opublikowano: wtorek, 31.10.2023, 20:45
-
Odsłony: 124
EMA’s human medicines committee (CHMP) has recommended authorising an adapted Nuvaxovid vaccine targeting the Omicron XBB.1.5 subvariant of the SARS-CoV-2 virus.
The vaccine, known as Nuvaxovid XBB.1.5, is to be used for preventing COVID-19 in adults and children from 12 years of previous recommendations by EMA and the European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC), adults and adolescents from 12 years of age who require vaccination should have a single dose, irrespective of their COVID-19 vaccination history.
In its decision to recommend the authorisation, the CHMP assessed laboratory data showing that the adapted vaccine is able to trigger an adequate immune response against XBB.1.5. The Committee also considered data from a study in previously vaccinated adults showing that when Nuvaxovid was adapted to target another related strain, Omicron BA.5, it was able to trigger a strong immune response against this strain. Based on these data, the Committee concluded that Nuvaxovid XBB.1.5 is expected to trigger an adequate immune response against XBB.1.5.
The safety profile of Nuvaxovid XBB.1.5 is expected to be similar to that of the originally authorised Nuvaxovid. This was also supported by clinical data available with the version of the vaccine targeting Omicron BA.5. The most common side effects with Nuvaxovid XBB.1.5 are pain and tenderness at the injection site, tiredness, headache, muscle pain and feeling generally unwell.
EMA has sent the CHMP’s recommendation to the European Commission for an EU-wide legally binding decision.
Targeting Omicron XBB.1.5
COVID-19 vaccines are adapted so that they better match the circulating variants of the SARS-CoV-2 virus.
This vaccine was developed to target Omicron XBB in line with recommendations from EMA’s https://www.google.com/url?q=https://link.mediaoutreach.meltwater.comEmergency task force (ETF) as well as other international regulators and the World Health Organization.
As Omicron XBB.1.5 is closely related to other currently circulating variants, the vaccine is expected to help maintain optimal protection against COVID-19 caused by these other variants as well as Omicron XBB.1.5.
As with other COVID-19 vaccines, national authorities in EU Member States will determine how to use this vaccine in national vaccination campaigns, taking into account factors such as infection and hospitalisation rates, the risk to vulnerable people and vaccine availability.
How the vaccine works
Adapted vaccines work in the same way as the original vaccines.
This adapted vaccine works by preparing the body to defend itself against COVID-19. It contains a version of the spike protein of the Omicron XBB.1.5 subvariant, which has been produced in the laboratory. It also contains an ‘adjuvant’, a substance to help strengthen the immune response to the vaccine.
When a person is given the vaccine, their immune system will identify the protein in the vaccine as foreign and produce natural defences — antibodies and T cells — against it.
If, later on, the vaccinated person comes into contact with SARS-CoV-2, the immune system will recognise the spike protein on its surface and be prepared to attack it. The antibodies and immune cells can protect against COVID-19 by working together to kill the virus, preventing its entry into the body’s cells and destroying infected cells.
Nuvaxovid was first authorised in the EU in December 2021. Adapted versions of Nuvaxovid targeting the Omicron variant BA.5 were developed but not submitted for marketing authorisation.

Źródło informacji: press release
GdL 10/2023
- Szczegóły
-
Kategoria: Nowości
-
Opublikowano: wtorek, 31.10.2023, 10:46
-
Odsłony: 144
Informacja prasowa

Redakcja Gazety dla Lekarzy otrzymała 31/10/2023 r. informację prasową Biuro Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, którą cytujemy w poniższym tekście:
Według WHO rocznie na świecie na grypę choruje nawet 10% osób dorosłych i od 20% do 30% dzieci. W Polsce w ostatnim sezonie odnotowano ponad 6 mln ostrych przypadków choroby. Z powodu grypy zmarło 122 osoby, a poziom wyszczepialności w naszym kraju wyniósł zaledwie 5,7%. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych wraz z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych apelują o poszerzanie uprawnień pielęgniarek do wystawiania recept na szczepionki przeciw grypie, aby usprawnić pacjentowi dostęp do szczepień.
W marcu 2023 prezydent podpisał ustawę o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi, która daje farmaceutom możliwość wystawienia pełnopłatnej recepty na szczepionkę przeciw grypie. Takich samych praw domagają się pielęgniarki.
„Apelujemy o publikację jeszcze w tym jesienno-zimowym sezonie szczepień nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne (nr 1465)” – czytamy w liście do Ministra Brombera, który pozytywnie wypowiadał się na temat takiego rozwiązania. – „Ze względu na ostatnie zmiany, związane ze zniesieniem bariery finansowej, z którą mierzyli się seniorzy, poprzez udostępnienie im darmowych szczepionek przeciwko grypie i pneumokokom w ramach listy „s”, w pierwszej kolejności apelujemy o uwzględnienie właśnie tych szczepień w ramach projektowanej nowelizacji rozporządzenia”..
Źródło informacji:
Biuro Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych
Opracowanie informacji: Krystyna Knypl
GdL 10/2023
- Szczegóły
-
Kategoria: Nowości
-
Opublikowano: wtorek, 31.10.2023, 01:10
-
Odsłony: 129
Informacja prasowa
Powstał podręcznik o nowej dziedzinie chorób zakaźnych o nazwie pandemiologia

Wydawca informuje na swojej stronie, że książka jest trudna do zdobycia i oczekwanie na realizcję zamówienia może potrwać kilka tygodni. Cena 99,95 usd.
Źródło informacji
https://www.megaksiazki.pl/nauki-spoleczne/3299681-the-psychology-of-pandemics.html?utm_si=dEh1ckV0aDRyTXpJNU9UWTRNVEV6TUM0ek56RXdNREE9&adtype=%7Badtype%7D&product_id=%7Bproduct_id%7D&product_partition_id=%7Bproduct_partition_id%7D&store_code=%7Bstore_code%7D&matchtype=&network=x&device=c&creative=&keyword=&placement=¶m1=¶m2=&adposition=&campaignid=18145289966&adgroupid=&feeditemid=&targetid=&loc_physical_ms=9061069&loc_interest_ms=&searchtype=&gad_source=5&gclid=EAIaIQobChMI8bq8koGfggMVQVORBR0lhgFbEAQYASABEgLlMvD_BwE
Inny podręcznik o psychologii pandemii to

Ta interdyscyplinarna książka łączy w sobie szerokie spektrum koncepcji teoretycznych i ich empirycznych zastosowań w odniesieniu do pandemii COVID-19, informując o naszym zrozumieniu społecznych i psychologicznych podstaw globalnego kryzysu - pisze wydawca.
Napisany przez zespół psychologów i socjologów, tom zapewnia kompleksowe omówienie zjawisk takich jak strach, ryzyko, osąd i podejmowanie decyzji, zagrożenie i niepewność, tożsamość i spójność grupy, zaufanie społeczne i instytucjonalne oraz komunikacja w kontekście międzynarodowego zagrożenia zdrowia. Tematy zostały pogrupowane w cztery główne rozdziały, koncentrując się na indywidualnych, grupowych, społecznych i komunikacyjnych perspektywach kwestii wpływających na pandemię lub dotkniętych nią, w oparciu o ponad 740 klasycznych i aktualnych odniesień do recenzowanych badań i kontekstualizowanych z perspektywą epidemiologiczną omówioną we wstępie. Tom kończy się dwiema specjalnymi sekcjami, z rozdziałem na temat specyfiki kulturowej społecznego wpływu pandemii, koncentrując się w szczególności zarówno na islamie, jak i hinduizmie, oraz rozdziałem na temat ponadnarodowych różnic w reakcjach politycznych na obecny kryzys zdrowotny.
Zapewniając nie tylko odniesienie do badań akademickich, ale także krótko- i długoterminowe rozwiązania polityczne oparte na skutecznych strategiach zwalczania niekorzystnych konsekwencji społecznych, poznawczych i emocjonalnych, jest to idealne źródło informacji dla naukowców i decydentów zainteresowanych społecznymi i psychologicznymi uwarunkowaniami pandemii. - czytamy na stronie wydawcy pod linkiem
https://www.routledge.com/Human-Behaviour-in-Pandemics-Social-and-Psychological-Determinants-in-a/Kossowska-Letki-Zaleskiewicz-Wichary/p/book/9781032183527?gclid=EAIaIQobChMI8bq8koGfggMVQVORBR0lhgFbEAAYASAAEgJ5NvD_BwE
Recenzenci drugiej książki tak o niej piszą:
This book is excellent collection of psychological insights into people’s perception, understanding and reactions to the SARS-CoV-2 pandemic. The scholarly analysis of individual, group and societal dynamics deals with emotions, risk perception and decision making, trust in experts and institutions, adaptation processes and the fight against restrictions to regain the lost freedom…a must-read for everybody trying to understand the crisis and a valuable source for students and researchers in the field of psychology and behavioral sciences.'
Prof. Erich Kirchler, University of Vienna, Austria
'In the course of the COVID-19 pandemic, an extraordinary number of people turned overnight into specialists in individual psychology, social psychology, and sociology. Peremptory statements about how people feel, individually and collectively, circulated widely and irresponsibly. This book represents a timely and successful effort to counter such epistemic trespassing, by laying out what is known in the relevant fields. Warmly recommended.'
Prof. David Leiser, Ben Gurion University of the Negev, Israel
'How Social Psychology contributes to facing the crisis related to the pandemic is the topic of this book. It covers individual and group perspectives, as well as society’s, with a focus on the role of institutions’ trust, and the influence of social capital in terms of compliance. The importance of cultural differences, with the examples of Islam and Hinduism, is well shown. The last chapter is particularly interesting as it describes how little scientific evidence is taken into account in public policy responses to the pandemic, and how psychology can contribute to facilitating adaptation to a prolonged pandemic. It is a must!'
Prof. Christine Roland-Lévy, President – International Association of Applied Psychology (IAAP), University of Reims Champagne Ardenne, France
'The COVID-19 pandemic has taken lives of millions worldwide and put our world into chaos. As the pandemic unfolded, it became clear that understanding and mitigating the process requires the collective work of various specialists, including virologists, medical doctors, mathematicians, but also representatives of the social sciences. The pandemic changed our behaviour and daily routines; it affected our mental health and increased the prevalence of psychiatric disorders. Interestingly, our behaviour also affects the pandemic, as the occurrence of "waves" largely reflect our habits, and to a lesser extent, the seasonality of the virus. Strikingly, social sciences, in some cases, appear to be more relevant in controlling the pandemic than medicine and biology. However, the importance of these studies is not reflected by the funding and attention they deserve. The book Human Behaviour in Pandemics addresses a lot of these issues, critically discussing the problem of the pandemic on the level of a single person, a group, and a society. It discusses communication and miscommunication and confronts us with many unobvious aspects of the pandemic. I highly recommend the book. It is one of the first positions that comprehensively address the topic. While it refers to the COVID-19 pandemic, the messages are universal. Important to read now, but also worth considering before the next crisis.'
Krzysztof Pyrć, Ph.D, D.Sc. Full professor in virology, Jagiellonian University, member of the European Group of Experts on SARS-CoV-2 Variants
Według niektórych https://biblonia.com/2020/04/13/pandemiology/ mammy nową dziedzine medycyny pandemiologię. Tak o niej piszą, cyt:
As far as I know, pandemiology is not an English word nor has anyone hammered it out on the anvil of print or web forge yet. That’s why I’m happy to claim it for myself and offer it to you.
Pandemiology is the study of pandemics. As a pandemic is different from an epidemic, so is pandemiology different from epidemiology. The latter, it should be said, used to be a sacred medical branch until it’s been taken over by the social media crowds of the coronavirus pandemic – everyone is now an epidemiologist and never have the major concepts of epidemiology and its corollary, immunology, been more within reach of every layperson. Fortunately for me, however, pandemiology has been in self-isolation as a word, and the crowds have kept their distance from it.
Epidemiology is the branch of medicine which deals with the incidence, distribution, and control of diseases and other factors relating to health. Pandemiology, on the other hand, is the reflection brought on the social, cultural, anthropological effects of contagion and epidemics on populations. The epidemiologist is concerned with what the disease does to an individual or population qua disease. A pandemiologist, who has yet to hatch as a specialist, is concerned with how social life is impacted by an epidemic outbreak.
The best pandemiologists don’t even know they are pandemiologists. They usually go by the title of novelist, essayist or memorialist, and they do their job brilliantly, albeit unwittingly. Although they don’t recognize each other as pandemiologists or belonging to a group of pandemic experts, they work as concertedly as the world’s best bio-labs.
The first to claim the title of pandemiologist avant la lettre is Mary Shelley. Justification: her novel The Last Man, written in 1826 but set in 2092, tells of the effects of a contagious disease which has devastated the world. Pandemiology was born out of it, but so was a whole literary genre, which we widely refer to today as ‘post-apocalyptic’. The pandemiologist is by necessity a master of the future tense, a pundit of the long-range lens, but also a student of the human condition. I’ll come back to this.
A variation on Shelley’s groundbreaking theme was played in Jack London’s novel Scarlet Plague, published in 1912. Begun in media res pestilentiae in 2073, the story follows one of the few survivors (soon to become the last) of a mysterious plague which has wiped out the whole world through an I-am-Legend-style landscape (or plaguescape?) with San Francisco instead of New York. For the rest of the 20th century and well into the 21st, the post-apocalyptic genre multiplied its variations on these foundational works.
There is a subtle intuition astir in all pandemiologist writings – see, I’ve managed to inflect my humble coinage grammatically. All pandemiologists understand that just as pathogens attack the human body at the molecular level, pandemics attack the human person at the existential and moral level. For this reason, pandemiology seeks to reveal the details of this type of attack. Effectively, this is what The Last Man and The Scarlet Plague do – and to fast forward to the 21st century, this is what I Am Legend, The Walking Dead or PD James’ The Children of Men have in common: once the pandemic shuts down normal life, the human condition and the dark human secret is exposed: beneath the veneer of civilisation, something is lurking deep down. And it’s not nice.
In José Saramago’s novel Blindness (read the book or at least see the 2008 film, which is gut-wrenchingly marvellous), everyone goes blind in a worldwide pandemic. The first victims are locked up in a mental asylum, where the pandemiologist can observe the dissolution of humanity as wards of blind men and women go to war with each other, fighting for rations and vying for power.
Pandemiologists take a dim view of humanity, and I’ll be the last one to blame them for it. They realise that to some extent, everything is an illusion and a pushing back of the real big questions: who are we really, what would we be willing to do if, what lies beyond freedom and human dignity?
Źródło https://biblonia.com/2020/04/13/pandemiology/
Oprac. Krystyna Knypl
GdL 10/2023
- Szczegóły
-
Kategoria: Nowości
-
Opublikowano: wtorek, 31.10.2023, 00:28
-
Odsłony: 145
Informacja prasowa
GAITHERSBURG, Maryland, 18 października 2023 r. /PRNewswire/ -- Novavax, Inc. (Nasdaq: NVAX), globalna firma opracowująca szczepionki na bazie białka z adiuwantem Matrix-M™, ogłosiła dzisiaj, że Singapurski Urząd ds. Nauk o Zdrowiu (HSA) ) udzieliła pełnej zgody na prototypową szczepionkę przeciwko Covid-19 firmy Novavax Nuvaxovid™ (NVX-CoV2373) do czynnej immunizacji w celu zapobiegania COVID-19 u osób w wieku 12 lat i starszych.
Informacja prasowa
Ministerstwo Zdrowia Singapuru włączyło lek Nuvaxovid do krajowego programu szczepień jako opcję na bazie białka niezawierającą mRNA w profilaktyce Covid-19. „Dzisiejsze pełne zatwierdzenie naszego prototypu szczepionki umożliwi nam w nadchodzących tygodniach złożenie wniosku o zatwierdzenie naszej zaktualizowanej, opartej na białku szczepionki przeciwko COVID-19 niezawierającej mRNA” – powiedział John C. Jacobs, prezes i dyrektor generalny firmy Novavax. „Nadal ściśle współpracujemy z HSA, aby zapewnić, że szczepionka białkowa stanie się częścią oferty Singapurczyków umożliwiających ochronę przed Covid-19”. Na sezon szczepień 2023–2024 firma Novavax opracowała zaktualizowaną szczepionkę przeciwko COVID-19, która została dopuszczona do stosowania w USA. Zaktualizowana szczepionka indukuje odpowiedź przeciwciał neutralizujących przeciwko obecnie krążącym wariantom XBB.1.5, XBB.1.16, XBB.2.3, BA .2.86, EG.5.1, FL.1.5.1 i XBB.1.16.6. Dodatkowe dane niekliniczne wykazały, że szczepionka Novavax indukowała wielofunkcyjną odpowiedź komórkową (komórki T) CD4+ przeciwko EG.5.1 i XBB.1.16.6. Dane te wskazują, że szczepionka Novavax może stymulować oba ramiona układu odpornościowego i może wywołać szeroką odpowiedź przeciwko obecnie krążącym wariantom.1,2
W badaniach klinicznych najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem prototypowej szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Novavax (NVX-CoV2373) obejmowały ból głowy, nudności lub wymioty, ból mięśni, ból stawów, tkliwość w miejscu wstrzyknięcia, ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie i złe samopoczucie. Zastosowanie nazwy handlowej Nazwa handlowa Nuvaxovid™ nie została zatwierdzona przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Informacje o Nuvaxovid™ (NVX-CoV2373) NVX-CoV2373 to szczepionka białkowa wytwarzana poprzez utworzenie kopii powierzchniowego białka kolczastego wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19. Dzięki unikalnej technologii rekombinowanych nanocząstek firmy Novavax niezakaźne białko kolczaste służy jako antygen, który przygotowuje układ odpornościowy do rozpoznania wirusa, podczas gdy adiuwant Matrix-M firmy Novavax wzmacnia i poszerza odpowiedź immunologiczną. Szczepionka jest pakowana w postaci gotowej do użycia cieczy i przechowywana w temperaturze od 2° do 8°C, co umożliwia wykorzystanie istniejących kanałów dostaw szczepionek i kanałów chłodniczych. Informacje o fazie 3 badania PREVENT-19 Podjednostka białka fuzyjnego PREVaccineEfficacyNovavaxTrial COVID-19 (PREVENT-19) była randomizowanym, kontrolowanym placebo, zaślepionym obserwatorem badaniem fazy 3 przeprowadzonym w USA i Meksyku w celu oceny skuteczności i bezpieczeństwa szczepionki NVX-CoV2373 jako szczepionki w serii podstawowej oraz jako dawka przypominająca u dorosłych i młodzieży w celu zapobiegania zakażeniu SARS-CoV-2.
Pierwszorzędowym punktem końcowym było pierwsze wystąpienie objawowej (łagodnej, umiarkowanej lub ciężkiej) reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR) z początkiem co najmniej siedem dni po drugiej dawce u 29 960 dorosłych uczestników w wieku od 18 lat do starsze na początku badania, bez naruszeń protokołu przed chorobą. Drugorzędowym punktem końcowym było zapobieganie potwierdzonemu metodą PCR, objawowemu umiarkowanemu lub ciężkiemu wirusowi Covid-19. Pełne wyniki badania opublikowano w The New England Journal of Medicine. Informacje o adiuwancie Matrix-M™ Dodany do szczepionek opatentowany przez firmę Novavax adiuwant Matrix-M na bazie saponin wzmacnia odpowiedź układu odpornościowego, czyniąc go szerszym i trwalszym. Adiuwant Matrix-M stymuluje napływ komórek prezentujących antygen w miejscu wstrzyknięcia i wzmacnia prezentację antygenu w lokalnych węzłach chłonnych. O Novavaxie Novavax, Inc. (Nasdaq: NVAX) promuje poprawę zdrowia poprzez odkrywanie, opracowywanie i wprowadzanie na rynek innowacyjnych szczepionek pomagających chronić przed poważnymi chorobami zakaźnymi. Novavax, globalna firma z siedzibą w Gaithersburg w stanie Maryland, USA, oferuje zróżnicowaną platformę szczepionek, która łączy w sobie podejście oparte na rekombinowanych białkach, innowacyjną technologię nanocząstek i opatentowany przez firmę Novavax adiuwant Matrix-M w celu wzmocnienia odpowiedzi immunologicznej.
Koncentrując się na najpilniejszych wyzwaniach zdrowotnych świata, firma Novavax ocenia obecnie szczepionki przeciwko Covid-19, grypie oraz Covid-19 i grypie łącznie.
Piśmiennictwo
CHPL szczepionki zatwierdzony przez European Medicine Agency
Opracowanie:Krystyna Knypl
GdL 10/2023
- Szczegóły
-
Kategoria: Artykuły redaktor naczelnej
-
Opublikowano: poniedziałek, 30.10.2023, 00:05
-
Odsłony: 281
Krystyna Knyplmaj
Część pierwsza Pandemlandzka Republika Ludowa (PRL) jest dostępna pod linkiem
https://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2422-pandemlandzka-republika-ludowa-prl-rozdzial-1
Matylda Przekora (she/her) była autorką tomu 2

Globalna Republika Fakelandzka (GRF)
Rozdział 1 . Pokolenie Postpandemlaków
Słynny wiersz Pan Wiruseusz, który wprawdzie miał swoich zwolenników, opisujący epokę Pandemlandii zaczął tracić na aktualności. Miał wprawdzie wśród starszych ludzi swoich fanów, ale kompletnie nie działał na umysły najmłodszego pokolenia Pandemlandczyków, zwanych pokoleniem Pi-Pi.
Rodzice recytowali go przy różnych okazjach wspominania minionej epoki, ale Pokolenie Pi-Pi, kompletnie nie było w stanie zrozumie jego przekazu.
O roku ów!, kto cię widział w naszym pięknym kraju,
Roku pełnym mutacji wirusów, bakterii mega urodzaju,
Lekarze rokiem złych zdarzeń zwać cię będą starzy,
O tobie będą bajać ci, którym powtórka się marzy!
Byłeś tylko małym wirusem, pomieszanym z brudem,
Przekazywanym sobie między schorowanym ludem.
Dziś ogarnęło ludzi wiosenne serca drgnienie,
Jakieś przeczucie, jakby przed świata końcem,
Oczekiwania bardzo silne, długie i radosne.
Gdy po dwóch latach aresztu dzieci wybiegły na wiosnę,
Zdawało się, że na maksa zgłodniałe są one ruchu,
Jednak nie biegały w energii szalonym wybuchu ,
Lecz dreptały w kółko jakby były związane w łańcuchu.
Kręciły się w kółko, żuły chemiczny, pokarm gumowy,
Ale żeby pobiegać nawet nie przyszło im do głowy.
Czy zawsze już tak będzie? Oto jest podstawowe pytanie.
Czy da się przywrócić rozum do głów ludzkich?
Czy powrotu rozumu do głowy realnym się stanie?
To najważniejsze dziś dla myślących ludzi pytanie.
Postpandemlaki z trudem odrywały skrajnie błędny wzrok od najnowszych modeli smartfonów, zwanych obecnie przez starszych obywateli kłamstwofonami i mamrotali:
Ale o so-wam-chodzi? To była wasza młodość ale ona już minęła. Nie zauważyliście tego???Teraz jest nasza epoka, a już chyba wiecie, że w Nowym Wspaniałym Świecie liczy się Eutazjonolia oraz tylko młodzi. Starzy ludzie psują klimat, niszczą środowisko naturalne, jeżdżą tymi spalinowymi starymi samochodami, nie pozwalają montować ekologicznych konstrukcji fotowoltaicznych na swoich domach. Mówiąc krótko: kradnie nam z powietrza tlen, nasz tlen!
Eutanazjonologia, największa naukowa nadzieja naszej epoki nie rozwija się niestety dostatecznie szybko, aby obsłużyć wszystkich obywateli powyżej 75 roku, życia, którzy - powiedzmy sobie tę prawdę - już się nażyli, naoddychali i nakradli innym ludziom tlenu. Zaczyna brakować kapsuł eutanazyjnych i w ostatnim przypadku humanitarnego zabiegu w Republice Groningenlandii eksperci zmuszeni byli posłużyć poduszką aby pozbawić drogi oddechowe pewnego starca dostępu do cennych i stale malejących na kuli ziemskiej.
- Cooo?. Skąd to wiecie? - pytali przerażeni rodzice i dziadkowie pokolenia Postpamdemlaków. Mówiła nam na ostatnim seminarium z eutanazjologii Frau Franja najwybitniejsza ekspertka ds humanitarnego starców usuwania z Globalnego Instytutu Świata Ratowania z siedzibą w Pampos..
- A kto taki ta Frau Franja? - zapytał drżącym z przerażenia głosem dziadek Władek, żyjący już 76 lat..
To jest założycielka Centrum Dobrej Śmierci w Sarmalandii najwybitniejsza ekspertka która wykłada eutanazjologię na konferencjach we współpracy z wydziałem Uniwersytetu Ekspertów Medycznych (UEM) w stolicy naszego kraju oraz z samorządem tej uczelni - odpowiedział jego wnuk z pokolenia Pi-Pi, student tej prężnie rozwijającej się uczelni.
Oni powinni nazywać się pokolenie Psi-Psi - pomyślał dziadek Władek, nie obrażając niemowlaków i noworodków psipsijących w pieluszki. Czuł, że każdego dnia w każdych mediach pojawiają się teksty odbierające seniorom prawo do dalszego życia, marnotrawienia środowiska naturalnego poprzez zabieranie z powietrza tlenu (którego już się w swoim nadmiernie długim życiu nałykali,, że nie wspomnimy tu o zanieczyszczaniu środowiska naturalnego produktami gazowymi dolnego odcinka przewodu pokarmowego wydalanymi przez senioralne otworu naturalne.

Posiedzenie założycielskie komitetu w Rekseli, w Galerii św. Huberta
Wszystkie biznesy mają to do siebie, że cierpią ma nie dający się opanować głód kolekcjonowania monet, dób doczesnych, nieruchomości orz ruchomości w postaci coraz to nowych modeli samochodów.
Pandemia nr 1 nieźle im upasła stany kont bankowych do tego stopnia, że Ameerland Global Bank musiał zbudować 7 nowych wieżowców do obsługi nowobogackich postpandemiackich. Dla bardziej tradycyjnych inwestorów wynajęto 50 pomieszczeń o typie skarbców nie do zdobycia pod słynną górą Matterhorn, na której salony przyjmowano kolekcje jedynie posiadaczy kwot większych niż 500 mln usd.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/06/Compton%2C_1879%2C_Matterhorn.jpg
Dróg dojścia na szczyt góry było do tej pory siedem (więcej https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/51-artykuly-redaktor-naczelnej/1958-nie-ta-gora-albo-o-drugiej-karierze-lekarza), ale pragmatyczni posiadacze skarbców planowali zbudowanie jeszcze kolejnych kilku. Słynny poemat Owidiusza
Aurea prima sata est aetas, quae vindice nullo,
Złoty pierwszy wiek nastał.
Nie z bojaźni kary,
Z własnej chęci strzeżono i cnoty, i wiary,
Globalnym hymnem Nowego Wspaniałego Świata stała się melodia Money, money z filmu Cabaret
Matylda Przekora
Źródło ilustracji
(*) https://en.wikipedia.org/wiki/Fake_news
GdL 10/2023
- Szczegóły
-
Kategoria: Artykuły redaktor naczelnej
-
Opublikowano: poniedziałek, 30.10.2023, 00:05
-
Odsłony: 229
Tom 1 "Pandemlandzka Republika Ludowa (PRL)" napisała Krystyna Knypl, jego treść jest dostępna pod linkiem
https://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2422-pandemlandzka-republika-ludowa-prl-rozdzial-1
Natomiast ciąg dalszy powieści napisała ekspertka medyczna Matylda Przekora (she/her)

Globalna Republika Fakenewslandzka (GRF)
Rozdział 1 . Pokolenie Postpandemlaków, zwane Pi-Pi
Słynny wiersz Pan Wiruseusz kończący powieść Krystyny Knypl (@mimax 2), który wprawdzie miał swoich zwolenników, opisujący epokę Pandemlandii, ale zaczął tracić na aktualności. Miał wprawdzie wśród starszych Czytelników swoich fanów, ale kompletnie nie działał na umysły najmłodszego pokolenia Pandemlandczyków, zwanych pokoleniem Pi-Pi.
Rodzice recytowali wiersz przy różnych okazjach wspominania minionej epoki, ale Pokolenie Pi-Pi, kompletnie nie było w stanie zrozumie jego przekazu.
O roku ów!, kto cię widział w naszym pięknym kraju,
Roku pełnym mutacji wirusów, bakterii mega urodzaju,
Lekarze rokiem złych zdarzeń zwać cię będą starzy,
O tobie będą bajać ci, którym powtórka się marzy!
Byłeś tylko małym wirusem, pomieszanym z brudem,
Przekazywanym sobie między schorowanym ludem.
Dziś ogarnęło ludzi wiosenne serca drgnienie,
Jakieś przeczucie, jakby przed świata końcem,
Oczekiwania bardzo silne, długie i radosne.
Gdy po dwóch latach aresztu dzieci wybiegły na wiosnę,
Zdawało się, że na maksa zgłodniałe są one ruchu,
Jednak nie biegały w energii szalonym wybuchu ,
Lecz dreptały w kółko jakby były związane w łańcuchu.
Kręciły się w kółko, żuły chemiczny, pokarm gumowy,
Ale żeby pobiegać nawet nie przyszło im do głowy.
Czy zawsze już tak będzie? Oto jest podstawowe pytanie.
Czy da się przywrócić rozum do głów ludzkich?
Czy powrotu rozumu do głowy realnym się stanie?
To najważniejsze dziś dla myślących ludzi pytanie.
Postpandemlaki z trudem odrywały skrajnie błędny wzrok od najnowszych modeli smartfonów, zwanych obecnie przez starszych obywateli kłamstwofonami i mamrotali:
Ale o so-wam-chodzi? To była wasza młodość ale ona już minęła. Nie zauważyliście tego???Teraz jest nasza epoka, a już chyba wiecie, że w Nowym Wspaniałym Świecie liczy się Eutazjonolia oraz tylko młodzi. Starzy ludzie psują klimat, niszczą środowisko naturalne, jeżdżą tymi spalinowymi starymi samochodami, nie pozwalają montować ekologicznych konstrukcji fotowoltaicznych na swoich domach. Mówiąc krótko: kradnie nam z powietrza tlen, nasz tlen!
Eutanazjonologia, największa naukowa nadzieja naszej epoki nie rozwija się niestety dostatecznie szybko, aby obsłużyć wszystkich obywateli powyżej 75 roku, życia, którzy - powiedzmy sobie tę prawdę - już się nażyli, naoddychali i nakradli innym ludziom tlenu. Zaczyna brakować kapsuł eutanazyjnych i w ostatnim przypadku humanitarnego zabiegu w Republice Groningenlandii eksperci zmuszeni byli posłużyć poduszką aby pozbawić drogi oddechowe pewnego starca dostępu do cennych i stale malejących na kuli ziemskiej.
- Cooo?. Skąd to wiecie? - pytali przerażeni rodzice i dziadkowie pokolenia Postpamdemlaków. Mówiła nam na ostatnim seminarium z eutanazjologii Frau Franja najwybitniejsza ekspertka ds humanitarnego starców usuwania z Globalnego Instytutu Świata Ratowania z siedzibą w Pampos..
- A kto taki ta Frau Franja? - zapytał drżącym z przerażenia głosem dziadek Władek, żyjący już 76 lat..
-To jest założycielka Centrum Dobrej Śmierci w Sarmalandii najwybitniejsza ekspertka, która wykłada eutanazjologię na konferencjach we współpracy z wydziałem Uniwersytetu Ekspertów Medycznych (UEM) w stolicy Sarmalandii oraz z samorządami zawodowymi uczelni - odpowiedział wnuk Dziadka Wladka z pokolenia Pi-Pi, głęboko wstrząśnięty niezdolnością intelektualną seniora.
Oni powinni nazywać się pokolenie Psi-Psi - pomyślał dziadek Władek, nie obrażając niemowlaków i noworodków psipsijących w pieluszki. Czuł, że każdego dnia w każdych mediach pojawiają się teksty odbierające seniorom prawo do dalszego życia, marnotrawienia środowiska naturalnego poprzez zabieranie z powietrza tlenu (którego już się w swoim nadmiernie długim życiu nałykali,, że nie wspomnimy tu o zanieczyszczaniu środowiska naturalnego produktami gazowymi dolnego odcinka przewodu pokarmowego wydalanymi przez senioralne otworu naturalne.

Posiedzenie założycielskie komitetu obrony przed eutanazją (KOPE) w Rekseli, w Galerii św. Huberta
Wszystkie biznesy mają to do siebie, że cierpią ma nie dający się opanować głód kolekcjonowania monet, dób doczesnych, nieruchomości orz ruchomości w postaci coraz to nowych modeli samochodów.
Pandemia nr 1 nieźle im wzbogaciła stany kont bankowych do tego stopnia, że Ameerland Global Bank musiał zbudować 7 nowych wieżowców do obsług postpandemiackich. Dla miliarderów wynajęto 50 pomieszczeń o typie skarbców nie do zdobycia pod słynną górą, do której salony przyjmowano kolekcje jedynie posiadaczy kwot większych niż 500 mln usd.

Źródło ilustracji:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/06/Compton%2C_1879%2C_Matterhorn.jpg
Dróg dojścia na szczyt góry było do tej pory siedem (więcej https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/51-artykuly-redaktor-naczelnej/1958-nie-ta-gora-albo-o-drugiej-karierze-lekarza), ale pragmatyczni posiadacze skarbców planowali zbudowanie jeszcze kolejnych kilku. Słynny poemat Owidiusza
Aurea prima sata est aetas, quae vindice nullo,
Złoty pierwszy wiek nastał.
Nie z bojaźni kary,
Z własnej chęci strzeżono i cnoty, i wiary,
Globalnym hymnem obu epok stała się melodia
Money, money z filmu Cabaret w pozornie lekkiej muzycznej formie pokazująca początki rozwoju systemu politycznego za zachodnia granicą Sarmalandii, który zaczął się rozwijać w latach trzydziestych XIX wieku
Źródło:
więcej o losach i karierze tego ponadczasowo uniwersalnego dzieła pod linkiem https://en.wikipedia.org/wiki/Cabaret_%28musical%29
Ponad czasowo aktualne słowa w języku angielskim są następujące:
Money... Money Money makes the world go around ...the world go around ...the world go around.
Money makes the world go around It makes the world go 'round.
A mark, a yen, a buck or a pound ...a buck or a pound ...a buck or a pound.
Is all that makes the world go around That clinking, clanking sound...
Can make the world go 'round Money money money money Money money money money Money money money...
If you happen to rich And you feel like a night's entertainment
You can pay for a gay escapade. If you happen to be rich and alone And you need a companion
You can ring (ting-a-ling) for the maid. If you happen to be rich
And you find you are left by your lover, And you moan and you groan quite a lot You can take it on the chin, Call a cab and begin to recover
On your 14-karat yacht! WHAT!? Money makes the world go around ...the world go around ...the world go around. Money makes the world go aroung Of that we both are sure... rasberry sound on being poor!
Money money money money Money money money money Money money money...
When you haven't any coal in the stove And you freeze in the winter And you curse to the wind at your fate.
When you haven't any shoes on your feet, Your coat's thin as paper,
And you look 30 pounds underweight When you go to get a word of advice
From the fat little pastor, He will tell you to love evermore.
But when hunger comes to rap, Rat-a-tat rat-a-tat at the window knock knock (at the window) Who's there? (hunger) oh, hunger!
See how love flies out the door... For, money makes the world go around ...the world go around ...the world go around.
Money makes the world go 'round The clinking, clanking sound of...
Money money money money Money money money money...
Get a little, get a little Money money money money...
Mark, a yen, a buck or a pound, That clinking, clanking, clunking sound, Is all that makes the world go 'round,
It makes the world go 'round!
Natomiast w języku polskim słowa wiodącej melodii musicalu Cabaret są następujące:
Nie siedź samotnie, bo muzyczka fest
Zaczęła właśnie grać —
Bo życie kabaretem jest
I tak je trzeba brać!
Nudną robotę rzuć w kąt, miej ten gest!
Poddaj się myśli tej,
Że życie kabaretem jest —
Do kabaretu wejdź!
W dłoń szkiełko chwyć,
Na całość idź,
Dziś wieczór niech nie będzie smutno
I pal sześć, co niesie jutro!
Jutro być może zabawy tej kres,
Lecz dzisiaj niech trwa nasz bal —
Bo życie kabaretem jest,
Bo każdej chwili żal
Z panienką zwaną przez przyjaciół Elsie
Mieszkałam raz w dwóch brudnych klitkach w Chelsea;
Nie była ona wzorem niewinności,
Miewała co godzinę nowych gości,
A kiedy zmarła, w krąg sąsiadki pluły —
To przez łajdactwo, wódę i piguły —
Ach, Elsie, jak królowa pośród nich
Leżałaś, uśmiech jaśniał w oczach twych
Ach, Elsie, nie zapomnę tego i
Wciąż pamiętać będę, jak radziłaś mi:
Nie siedź samotnie, bo muzyczka fest
Zaczęła właśnie grać —
Bo życie kabaretem jest
I tak je trzeba brać!
I dodać chcę to jeszcze, że
Postanowiłam wtedy w Chelsea
Życie brać, brać tak, jak Elsie
Szaleć nim przyjdzie zabawy tej kres,
Która się życiem zwie —
Bo życie kabaretem jest,
Bo życie kabaretem jest
I za to kocham je!
Źródło: https://ising.pl/katarzyna-jamroz-kabaret-283knn-tekst
Inne poetyckie ujęcie tematu trapiącego ludzkość od czasów pandemlandzkich ilustruje piosenka
Szoruj babciu do kolejki
https://www.youtube.com/watch?v=zITIOTglAgM
Kolejek w oby epokach już właściwie nie było i powstał problem czy i do czego może przydać się babcia, dziadek, że o pokoleniu ich poprzedników nie wspomnimy... Ludzkość czekały czasy, nienotowane wcześniej w historii dziejów świata.
Matylda Przekora
Źródła ilustracji
(*) https://en.wikipedia.org/wiki/Fake_news
GdL 10/2023
- Szczegóły
-
Kategoria: Artykuły redaktor naczelnej
-
Opublikowano: środa, 25.10.2023, 14:22
-
Odsłony: 348
Krystyna Knypl
Wśród wielu tematów dotyczących naszego środowiska zawodowego, od pewnego czasu toczy się dyskusja o czynnikach decydujących o jakości pracy lekarza. Szczególną uwagę temu zagadnieniu poświęcają przedstawiciele nowo wybranej Naczelnej Izby Lekarskiej. Opinie są negatywne.
Nie podziela tego niepokoju prof. Ryszard Gellert, Dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego:
- Nie widzę żadnego problemu z jakością specjalistów, bo przecież ścieżka rozwoju młodego człowieka, który decyduje się zostać lekarzem, jest od immatrykulacji do specjalizacji, a dopiero później samodzielnej działalności specjalisty - mówi prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (...). Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego z absolwentów robi specjalistów. Proszę mi wierzyć, wiemy, jak to robić - mówi Rynkowi Zdrowia prof. Ryszard Gellert (https://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Rekordowa-liczba-uczelni-ksztalci-lekarzy-Prof-Gellert-nie-widze-problemu-z-jakoscia-specjalistow,249677,14.html).
Od kogo uczyłam się medycyny na Akademii Medycznej?
Bardzo ważną rolę w jakości wykonywania zawodu odgrywają spotkani na drodze szkolenia podyplomowego nasi nauczyciele medycyny praktycznej, sposobu lekarskiego myślenia oraz wyciągania wniosków. Miałam to szczęście spotkać na swojej drodze zawodowej wybitnych lekarzy praktyków oraz dydaktyków, których wspominam z szacunkiem oraz wdzięcznością.
Gdy rozpoczynałam studia rektorem był prof. Marcin Kacprzak, który studiował medycynę na paryskiej Sorbonie. Anatomii uczył nas prof. Witold Sylwanowicz, wybitny specjalista w tej dziedzinie (https://pl.wikipedia.org/wiki/Witold_Sylwanowicz), histologii prof. Kazimierz Ostrowski (https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Ostrowski_%28histolog%29), interny między innymi prof. Tadeusz Orłowski, chirurgii prof.Jan Nielubowicz - pod ich kierunkiem dokonano w Polsce pierwszego przeszczepu nerki. Egzamin końcowy z chirurgii zdawałam u prof. Zdzisława Łapińskiego, z którego rąk otrzymałam mój dyplom ukończenie studiów oraz składałam przyrzeczenie lekarskie.
Moimi nauczycielami byli między innymi prof. Henryk Chlebus (https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/medycyna-oparta-na-wspomnieniach/889-profesor-henryk-chlebus), prof. Jolanta Chodakowska (https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/medycyna-oparta-na-wspomnieniach/931-wspominajac-prof-dr-hab-n-med-jolante-chodakowska), dr hab.med Jacek Preibisz (https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/medycyna-oparta-na-wspomnieniach/968-lekarski-szlak-dr-hab-n-med-jacka-j-preibisza ), prof. Marek Sznajderman (https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/medycyna-oparta-na-wspomnieniach/1069-wspominajac-prof-marka-sznajdermana-1929-2020) oraz wielu innych wspaniałych oraz doświadczonych lekarzy.
Zdobywszy odpowiednie doświadczenie w zawodzie prowadziłam zajęcia z chorób wewnętrznych, jestem dumna, że wśród moich dawnych studentów dwoje jest profesorami oraz dyrektorami instytutów naukowych. Mam także doświadczenie w prowadzeniu zajęć w języku rosyjskim, ponieważ w dawnych latach na praktyki wakacyjne do Akademii Medycznej w Warszawie przyjeżdżali studenci z Erywania.
Moja uczelnia zmieniła nazwę na Warszawski Uniwersytet Medyczny, co związane było z zaleceniami Komisji Europejskiej, która przewidywała dodatkowe fundusze dla uczelni o nazwie "uniwersytet". Czy zmiana nazwy uczelni podniosła poziom nauczania? Nie ma spotkałam się z dowodami EBM, że inna nazwa uczelni podwyższ poziom nauczania.
Tymczasem duch reformatorski o tym co czyni lekarza dobrym w środowisku nie ginie, a wręcz nabiera na intensywności, zaś jego tematyka i liczba "znawców" dydaktyki medycznej poszerza się.Do grona tego dołączył jeden z użytkowników Twittera, którego profil ilustruje hasło zawierające pewien wulgaryzm w języku angielskim (https://twitter.com/blueeyedboy88). Hmm...dziwny gust obecności lekarza w przestrzeni publicznej. Użytkownik ów wnioskuje o wprowadzenie powtarzanych egzaminów typu PES co 10 lat dla wszystkich lekarzy.
Moja droga zawodowa
Będąc lekarzem od 55 lat według wspomnianego użytkownika TT, autora tego pomysłu powinnam już pięć razy zdać PES aby wykazać się, że moja wiedza z medycyny jest aktualna. Jak pisałam przed kilkoma miesiącami wiedza aktualna bywa czasem fatalna ( https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2373-tak-zwana-wiedza-aktualna-bywa-fatalna). Aktualność wiedzy nie jest jedynym czynnikiem decydującym o naszej pracy, czynników tych jest wiele.
Wiadomo, że autor propozycji wg rejestru NIL ukończył wydział lekarski w 2013 roku oraz w 2023 roku zdał egzamin specjalizacyjny z kardiologii. Czy ma doświadczenie dydaktyczne, egzaminacyjne, czy ma formalne prawo do zgłaszania propozycji zmian szkolenia podyplomowego - nic na te tematy nie wiadomo.
Co ja zrobiłam w zakresie obowiązku szkolenia podyplomowego ciągłego w tym samym okresie? Przede wszystkim starannie przestrzegałam tego obowiązku, którego poświadczenia są pod linkiem https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2059-krystyna-knypl-szkolenie-podyplomowe-ciagle .
Jak przedstawia się moja wiedza z kardiologii i jak ją zdobywałam? Mam doktorat z kardiologii, a poniżej jest wyszczególnienie moich aktywności w tej specjalności
https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/medycyna-oparta-na-wspomnieniach/1128-krystyna-knypl-cardiology-achievements-and-activities .
Szczególnie jestem dumna z publikacji dwóch artykułów (jako jedyna autorka) opublikowanych na łamach recenzowanego pisma e-Journal of Cardiology Practice, którego wydawcą jest European Society of Cardiology (jestem członkiem PTK oraz ESC od 1977 roku).

The abdominal aortic artery aneurysm and cardiovascular risk factors. Knypl. K. „e-Journal of Cardiology Practice”, Vol. 18, N° 28 - 22 Jul 2020 https://www.escardio.org/Journals/E-Journal-of-Cardiology-Practice/Volume-18/the-abdominal-aortic-artery-aneurysm-and-cardiovascular-risk-factors
Control of hypertension – should doctors roll up their sleeves or open their minds to new forms of communication? Knypl K. „e-Journal of Cardiology Practice”, 30 Oct 2019 (https://www.escardio.org/Journals/E-Journal-of-Cardiology-Practice/Volume-17/control-of-hypertension-should-doctors-roll-up-their-sleeves-or-open-their-min)
Miałam też zaszczyt prowadzić wykłady na zaproszenie lekarskich towarzystw naukowych, stowarzyszeń innych zawodów, OIL w Warszawie, lista wygłoszonych wykładów jest dostępna pod linkiem https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2591-teoria-mozaikowa-rozdzial-17-wygloszone-wyklady
I last but not least od 2000 roku wykonuje równolegle zawód dziennikarza medycznego, a od 2012 roku, jestem redaktor naczelną oraz wydawcą "Gazety dla Lekarzy", miesięcznika non profit, bez reklam, w której wszyscy pracujemy jako wolontariusze (https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/statut), a wydatki związane z prowadzeniem pisma ponoszę z moich osobistych dochodów. Jestem autorką ponad tysiąca artykułów oraz 19 książek.
Od roku 2016 jestem ponadto felietonistką amerykańskiego / globalnego portalu dla lekarzy Sermo (www.sermo.com), na łamach którego publikuję cotygodniowe felietony na tematy związane z medycyną. Moje felietony są często rekomendowane Czytelnikom ( ich liczba wynosi 800 tysięcy osób z 150 krajów ), w tym roku rekomendowano je już 21 razy.
Kto i dlaczego miałby sprawdzać aktualność mojej wiedzy lekarskiej?
Świeżo upieczony specjalista kardiologii bo ... jest bardzo ciekaw jak to jest siedzieć po drugiej stronie stołu egzaminacyjnego? Miłośnik kontrolowania wszystkiego i wszystkich?
Jak nadmiar kontroli w systemie ochrony zdrowia zmienił się pod rządami doktora ekonomii, byłego pracownika Najwyższej Izby Kontroli wszyscy wiemy. Moje istnieje przypadłość o nazwie "kontroloza"? ;). Kto wie! W medycynie jest jeszcze dużo nieodkrytych obszarów.
Nie istnieje stały i jednolity we wszystkich krajach system kontroli wiedzy oraz szkolenia podyplomowego lekarzy. Migracje, pandemie, a także wojny zmieniają zasady aktualizacji uprawnień do wykonywania zawodu lekarza.
Ciekawym egzaminem, a może raczej sprawdzianem jakości pracy lekarza w Stanach Zjednoczonych są szczegółowe ankiety wypełniane przez pacjentów ( https://paragrafbezznieczulenia.pl/fakty-i-mity-o-pracy-polskiego-lekarza-w-usa/).
Może jest to lepszy system sprawdzania jakości wykonywania zawodu przez lekarza niż egzaminowanie go co kilka lat z "wiedzy aktualnej", nierzadko fatalnej, o której pisałam przez kilkoma miesiącami https://www.gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/51-artykuly-redaktor-naczelnej/2373-tak-zwana-wiedza-aktualna-bywa-fatalna.

Dr n. med.Krystyna Knypl,
lekarz z czynnym PWZ od 1968 roku, specjalista chorób wewnętrznych i hipertensjologii,
specjalista European Society of Hypertension
GdL 10/2023
- Szczegóły
-
Kategoria: Nowości
-
Opublikowano: wtorek, 24.10.2023, 18:18
-
Odsłony: 201
Informacja prasowa, Bruksela, 24 października 2023 r.
Komisja przyjęła dziś zestaw działań, aby skuteczniej zapobiegać krytycznym niedoborom leków w UE i je łagodzić – tej zimy, następnej oraz w dalszej przyszłości Niedawne krytyczne niedobory, w tym niedobór niektórych antybiotyków ubiegłej zimy, dowodzą, że konieczne są skoordynowane działania, aby sprostać wyzwaniom związanym z dostawami oraz sprawić, by łańcuchy dostaw leków w Europie były bardziej odporne w perspektywie długookresowej. Kluczowym celem dzisiejszego komunikatu jest zapobieganie krytycznym niedoborom na szczeblu UE i ich łagodzenie.
W komunikacie skupiono się w szczególności na najważniejszych lekach o krytycznym znaczeniu, w przypadku których bezpieczeństwo dostaw musi być zapewnione przez cały czas. Komunikat opiera się na środkach w ramach Europejskiej Unii Zdrowotnej, zwłaszcza wzmocnionych uprawnieniach Europejskiej Agencji Leków oraz niedawno opublikowanej reformie farmaceutycznej. Jest reakcją na zdecydowany apel państw członkowskich wyrażony na posiedzeniu Rady Europejskiej w czerwcu 2023 r. i potwierdzony w Grenadzie w październiku 2023 r. oraz na apel Parlamentu Europejskiego.

Łagodzenie krytycznych niedoborów tej zimy i w dalszej przyszłości
Aby lepiej przygotować się do nadchodzącej zimy, podjęto już wiele działań. Na przykład Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA) i Europejska Agencja Leków (EMA) określiły kluczowe antybiotyki (w tym niektóre środki dla dzieci), w przypadku których przewidywane jest wystąpienie ryzyka krytycznego niedoboru przed nadejściem zimy. Podjęto odpowiednie działania, aby zapewnić dostępność tych antybiotyków.
Należy jednak zrobić więcej. Dlatego też intensyfikujemy nasze działania przez: Uruchomienie europejskiego dobrowolnego mechanizmu solidarnościowego na rzecz leków (październik 2023 r.): mechanizm sygnalizuje zapotrzebowanie państwa członkowskiego na dany lek innemu państwu członkowskiemu, które może zareagować, udostępniając ten lek ze swoich zapasów.
Unijny wykaz leków o krytycznym znaczeniu (zostanie udostępniony do końca 2023 r.)
Wykaz będzie pierwszym krokiem do przeanalizowania łańcuchów dostaw wybranych leków (co ma nastąpić do kwietnia 2024 r.). W analizie wskazane zostaną obszary, w których konieczne są dodatkowe działania. Elastyczność regulacyjną: państwa członkowskie mogą korzystać z wyłączeń regulacyjnych,
tak aby pacjenci terminowo dostawali niezbędne leki, w tym przez przedłużanie okresu trwałości leków lub szybkie zatwierdzanie odpowiedników danych leków. W 2024 r. uruchomione zostanie specjalne wspólne działanie, aby propagować skuteczne korzystanie z tych elastycznych rozwiązań.
Wytyczne UE dotyczące zakupu leków, aby wzmocnić bezpieczeństwo dostaw (zostaną
opublikowane przez Komisję na początku 2024 r.)
Wspólne unijne zamówienie antybiotyków i leków przeciwko wirusom wywołującym choroby
układu oddechowego na nadchodzącą zimę. Państwa członkowskie, EMA i Komisja rozpoczęły już działania zmierzające w kierunku proponowanej reformy sektora farmaceutycznego, aby zapobiegać ryzyku krytycznych niedoborów i je łagodzić.
Komisja będzie kontynuowała współpracę z państwami członkowskimi, aby przyspieszyć realizację poszczególnych elementów reformy farmaceutycznej w celu wzmocnienia, w miarę możliwości, bezpieczeństwa dostaw.
Środki strukturalne wspierające bezpieczeństwo dostaw w perspektywie długoterminowej
Aby zdywersyfikować dostawy oraz pobudzać i modernizować produkcję leków o krytycznym znaczeniu z udziałem wszystkich zainteresowanym stron, Komisja zamierza utworzyć sojusz na rzecz leków o krytycznym znaczeniu, który ma rozpocząć swoje funkcjonowanie w 2024 r. Sojusz na rzecz leków o krytycznym znaczeniu ustanowi filar polityki przemysłowej w ramach naszej Europejskiej Unii Zdrowotnej. Taki sojusz umożliwiłby organom krajowym, podmiotom aktywnym w przemyśle farmaceutycznym, przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego, Komisji i agencjom UE koordynowanie na szczeblu UE działań wymierzonych przeciwko niedoborom leków oraz eliminowanie słabych punktów w łańcuchach dostaw. Prace sojuszu skupią się na określonej liczbie leków o krytycznym znaczeniu, w przypadku których
ryzyko niedoborów i skutki dla systemów opieki zdrowotnej są największe. Sojusz będzie korzystał ze zróżnicowanego zestawu środków z zakresu polityki, aby łagodzić ryzyko niedoborów i zwiększyć dostawy.
Środki te obejmują między innymi
# koordynowanie praktyk udzielania zamówień publicznych na szczeblu UE,
# przeanalizowanie, w jaki sposób zdywersyfikować globalne łańcuchy dostaw przez
partnerstwa strategiczne,
# zwiększenie w skoordynowany sposób zdolności Europy do produkcji i innowacji w zakresie
wytwarzania leków i składników o krytycznym znaczeniu,
# wypracowanie wspólnego podejścia strategicznego do gromadzenia zapasów leków w UE,
pomoc w wykorzystywaniu i dostosowywaniu finansowania UE i krajowego.
Może to utorować drogę dla możliwego przyjęcia „aktu dotyczącego leków o krytycznym znaczeniu”. W tym celu do końca 2023 r. Komisja zainicjuje specjalne badanie przygotowawcze, które będzie podstawą do przeprowadzenia oceny skutków. W pierwszej połowie 2024 r. Komisja opracuje również, we współpracy z państwami członkowskimi, wspólne podejście strategiczne do gromadzenia zapasów leków, aby zapobiegać niedoborom i je łagodzić.
Partnerstwa międzynarodowe na rzecz dostaw Aby zapewnić dostępność leków w UE i na świecie, kluczowe znaczenie ma współpraca międzynarodowa i rzeczywista integracja globalnego przemysłu farmaceutycznego. Komisja ustanowi sieć partnerów międzynarodowych, aby zająć się kwestią odporności łańcucha dostaw. Powołane zostaną również partnerstwa strategiczne z państwami trzecimi na rzecz produkcji leków o krytycznym znaczeniu, dzięki czemu uwzględnione zostaną potrzeby i popyt zarówno w UE, jak i na świecie.
Przebieg procedury
Komisja dąży do tego, aby Europejczycy mieli stały dostęp do bezpiecznych, skutecznych i przystępnych cenowo leków. Jest to fundamentem silnej Europejskiej Unii Zdrowotnej, której ustanowienie wynika z kluczowych wniosków wyciągniętych po pandemii COVID-19. Nasza reforma farmaceutyczna, ogłoszona w kwietniu 2023 r., obejmuje zestaw środków mających poprawić bezpieczeństwo dostaw i zaradzić niedoborom leków w długim okresie i nie tylko w sytuacjach kryzysowych.
Dzisiejszy komunikat uzupełnia reformę farmaceutyczną przez dalsze ułatwienie przewidywania i zwiększenie operacyjności niektórych środków zaproponowanych w ramach reformy, przy jednoczesnym podkreśleniu, że dodatkowe instrumenty polityki, w tym polityki przemysłowej, mogą wspierać osiągnięcie ważnego celu, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw leków o krytycznym znaczeniu w UE.
Źródło informacji: komunikat prasowy Komisji Europejskiej
Opracowanie: Krystyna Knypl
GdL 10/2023
- Szczegóły
-
Kategoria: Nowości
-
Opublikowano: wtorek, 24.10.2023, 17:40
-
Odsłony: 546
Informacja prasowa European Medicine Agency (EMA)
EMA podejmuje dalsze kroki w celu rozwiązania problemu krytycznych niedoborów leków w UE EMA opublikowała dziś szczegóły nowo utworzonego mechanizmu solidarności opracowanego przez Grupę Sterującą ds. Niedoborów Leków (MSSG) EMA. Ten dobrowolny mechanizm umożliwia państwom członkowskim wzajemne wspieranie się w obliczu krytycznych niedoborów leków. Mechanizm solidarności, który opiera się na nieformalnej strukturze podczas Covid-19, umożliwi każdemu państwu członkowskiemu borykającemu się z krytycznymi niedoborami, które przekazano Grupie Sterującej ds. Niedoborów Leków (MSSG) w celu koordynacji na poziomie europejskim, zwrócenie się do innych państw członkowskich o pomoc w uzyskaniu zapasów leków. Mechanizm ten można stosować jedynie w bardzo ograniczonych warunkach i został opracowany jako ostateczność dla państw członkowskich, po wyczerpaniu przez nie wszystkich innych możliwości. Mechanizm solidarności uzupełnia szereg działań, które Grupa Sterującą ds. Niedoborów Leków może przeprowadzić, aby zaradzić krytycznym niedoborom w UE. Zostały one również opublikowane dzisiaj jako część zestawu narzędzi Grupy Sterującej ds. Niedoborów Leków. Zestaw narzędzi zawiera zalecenia dotyczące monitorowania podaży i popytu; podejście to zastosowano w celu rozwiązania problemu powszechnych krytycznych niedoborów antybiotyków w sezonach jesienno-zimowych 2022/2023. Zestaw narzędzi zawiera także wytyczne dotyczące interakcji z posiadaczami pozwoleń na dopuszczenie do obrotu i producentami w celu zwiększenia i redystrybucji istniejących zapasów oraz wdrożenia elastyczności regulacyjnej, takiej jak wyjątkowe dostawy niektórych leków, które mogą nie zostać dopuszczone do obrotu w konkretnym państwie członkowskim UE, lub pełne lub częściowe wyjątki od niektórych wymogów dotyczących etykietowania i pakowania leków. Obydwa opublikowane dzisiaj dokumenty wpisują się w jasny zestaw działań ogłoszonych dziś przez Komisję Europejską, aby chronić Europę przed niedoborami leków w przyszłości. Więcej o Grupie Sterującej ds Niedoborów Leków ( w języku polskim) pod linkiem
Skład osobowy Grupy Sterującej ds Niedoborów Leków
Polskę reprezentuje Tomasz Lisiewski, szef Departamentu Nadzoru Farmaceutycznego w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym
Dokument utworzono na mocy rozporządzenia (UE) 2022/123, które wzmacnia rolę Agencji w zakresie gotowości i zarządzania kryzysowego w zakresie leków i wyrobów medycznych, aby monitorować niedobory i zapewnić zdecydowaną reakcję na ważne wydarzenia lub sytuacje nadzwyczajne dotyczące zdrowia publicznego oraz koordynować pilne działania w zakresie dostaw leków w UE. Rozporządzenie formalizuje i wzmacnia struktury zarządzania wprowadzone przez EMA, aby zapewnić szybkie i skoordynowane działania podczas pandemii Covid-19. Szczegóły mechanizmu opracowanego przez Grupę Sterującą Niedoborem ds Niedoboru Leków pod linkiem
Źródło informacji:
komunikat prasowy European Medicine Agency z dnia 24/10/2023
Opracowanie: Krystyna Knypl
GdL 10/2023
- Szczegóły
-
Kategoria: Nowości
-
Opublikowano: środa, 18.10.2023, 16:36
-
Odsłony: 250
Informacja prasowa
Europejska Agencja Leków (EMA) ostrzega, że w hurtowniach krajów Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii pojawiły się fałszywe wstrzykiwacze Ozempicu ( charakterystyka produktu leczniczego Ozempic jest pod linkiem https://www.novonordisk.pl/content/dam/nncorp/pl/pl/pdfs/products/Ozempic_ChPL.pdf
Nie ma informacji, że fałszywy Ozempic jest w oficjalnych aptekach. Należy zachować najwyższego stopnia ostrożność przy zakupach leku on line - pisze Europejska Agencja Leków.

Częstość występowania nadwagi i otyłości, definiowana jako wskaźnik masy ciała (BMI) pomiędzy 25,0-29,9 kg/m2 i ≥30,0 kg/m2, wzrosła prawie trzykrotnie od lat 70-tych XX wieku.Obecnie 40% dorosłych ma nadwagę i 13% otyłość, a liczby te stale rosną. Pacjenci z otyłością są narażeni na zwiększone ryzyko rozwoju chorób współistniejących, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, hiperlipidemia, udar mózgu, a nawet niektóre nowotwory. W konsekwencji mają zwiększone ryzyko zgonu z powodu powikłań sercowo-naczyniowych, które są najczęstszą przyczyną zgonów u pacjentów z otyłością. Inną negatywną konsekwencją jest koszt zwalczania epidemii otyłości, szacowany na około 16%-18% całkowitych wydatków na zdrowie w USA do 2030 roku.
Źródło: informacja prasowa EMA oraz https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8717485/
Oprac. Krystyna Knypl
GdL 10/2023